U kap në një shtëpi bari në Londër, 27-vjeçari shqiptar dënohet me 21 muaj burg

Diaspora

U kap në një shtëpi bari në Londër, 27-vjeçari shqiptar dënohet me 21 muaj burg

Më: 23 nëntor 2022 Në ora: 08:42
Foto ilustrim

Një emigrant i paligjshëm shqiptar pritej në një fermë kanabisi të Qarkut Durham për të shlyer një borxh ndaj atyre që e kontrabanduan në MB. Sipas mediave britanike, Riza Hasa kishte qenë në Britani të Madhe për rreth tre muaj pasi kishte mbërritur në vend me anije dhe iu dha strehim i përkohshëm në një hotel.

Por 27-vjeçari u “arratis” nga hoteli pasi një burrë i ofroi të punonte në një fermë kanabisi në Trimdon. Hasa më pas u mësua se si të kujdesej për bimët e kanabisit përpara se policia të bastiste fermën më 23 tetor të këtij viti dhe ta arrestonte pranë pronës.

Hasa, pa adresë fikse, u paraqit në Gjykatën e Kurorës së Durhamit të hënën përmes lidhjes nga HMP Durham për t'u dënuar për prodhimin e kanabisit. Ai u deklarua fajtor për akuzën në seancë përmes një përkthyesi.

"Kur oficerët arritën ata gjetën derën e përparme të futur brenda dhe brenda u zbulua një rritje kanabisi. Ajo përfshinte drita me kohë me reflektues, tifozë dhe një filtër karboni. Në dhomën e ndenjes ishin 24 bimë të pjekura, në dhoma e gjumit e madhe kishte 35 bimë të pjekura, dhe në dhomën e vogël të gjumit ishin 33 bimë të papjekura. Në papafingo kishte 25 bimë të papjekura."-tha proceduesi Robin Turton.

Turton shtoi se kuzhina e pronës përdorej si një dhomë ndenje me një krevat tek dhe Hasa u arrestua aty pranë. Gjykatës iu tha se Hasa pritej të paguhej nga 1,000 deri në 2,000 £ për t'u kujdesur për kanabisin.

"Për fat të keq, çështja e këtij të pandehuri po bëhet një çështje e njohur për të cilën gjykatat po dëgjojnë. Para arrestimit ai kishte qenë në Mbretërinë e Bashkuar për rreth tre muaj, pasi kishte mbërritur me varkë. Ai erdhi në Angli për gjente punë dhe iu detyrohej një borxh atyre që e lehtësuan mbërritjen e tij në Britaninë e Madhe nëpërmjet asaj varke. Ai u dërgua në një qendër paraburgimi nga Forcat Kufitare më pas në një hotel. Më pas iu afrua një zotëri pakistanez i cili tha se mund ta merrte atë në punë dhe është dërguar në adresën ku është arrestuar”.-tha avokati i shqiptarit Martin Scarborough.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat