E ekzekutoi pas prishjes së pazareve të kokainës, zbulohet identiteti i shqiptarit që vrau shtetasin belg në Greqi

Diaspora

E ekzekutoi pas prishjes së pazareve të kokainës, zbulohet identiteti i shqiptarit që vrau shtetasin belg në Greqi

Më: 23 maj 2023 Në ora: 19:14
Giorgos Kristoforos

Jugu i vendit e sidomos zona Sarandë-Delvinë vazhdon të mbetet në epiqendër të kronikës muajt e fundit pasi disa ngjarjeve të rënda kriminale në trekëndëshin Sarandë-Tiranë-Athinë. Policia greke së fundmi ka arritur të zbardhë vrasjen e një trafikanti belg kokaine, ngjarje kjo e ndodhur në 29 maj 2020 në Voula, Athinë. Bëhet fjalë për Kristof Waegeman, i cili u ekzekutua me dy plumba në kokë jashtë banesës së tij. Prej dy vitesh ai jetonte në Greqi me bashkëshorten e tij braziliane dhe fëmijën e mitur, duke përdorur edhe identitetin fals Giorgos Kristoforos.

Sapo viktima zbriti nga fuoristrada e tij “Volvo” me targa zviceriane, u qëllua dy herë me armë zjarri. Në vitin 2015, Waegeman është dënuar në Belgjikë me 12 vjet burg për trafik kokaine nga Amerika Latine përmes portit te Antwerp. Wageman ishte gjithashtu një nga të dyshuarit e dosjes “Mackerel”, ku hetohej trafiku i kokainës nga grupi i Abdelilah EM alias Black, i cili ndodhet në Dubai. Në këtë dosje, Wageman njihet me emrin Geert Nelle.

Së fundmi për vrasjen e Wageman, policia greke, sipas gazetës “Kathimerini”, ka identifikuar si autor të dyshuar shtetasin Marius Diamanti alias Mario Diamanti nga Delvina. Ky i fundit rezulton i vrarë në 16 nëntor 2021 në një karburant në Nikaia të Athinës, ngjarje kjo ende e pazbardhur. Sipas mediave greke dhe burimeve të tyre, shkak i vrasjes së belgut Waegeman, ishte përgjegjësia e tij për humbjen e një ngarkese kokaine, të sekuestruar nga autoritetet. Vetë Marius

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat