E ka ëndërr Reallin

Futboll

E ka ëndërr Reallin

Më: 15 maj 2021 Në ora: 13:54
E ka ëndërr Reallin

Ëndrra e Kylian Mbappe ishte Real Madridi dhe do të përfundonte në ‘Santiago Bernabeu’ në vitin 2017 nëse Paris Saint Germain nuk do të kishte insistuar aq shumë për ta rrëmbyer njërin prej më të mirëve në botë.

Luis Ferrer, ish-shefi i rekrutimit te PSG, ka zbuluar detaje deri te transferimi i Mbappé në PSG në vitin 2017.

Ai zbuloi se si përmes familjes së tij, gjë që nuk e bëri Reali – e bindën Mbappen të nënshkruajë me Parisin.

“Transferimi i Mbappé u bë në drekë. Unai Emery i dha Kylianit fjalën e tij se ai do të luante gjithmonë si startues në PSG. Dhe ai e mbajti premtimin e tij. Kylian nuk ishte i gatshëm mjaftueshëm për ndeshje të Ligës së Kampionëve, por Unai e kishte regjistruar, kështu që ai luajti çdo ndeshje. Shkoja shpesh në Monako për të qetësuar familjen bashkë me Antero Henrique. Qëllimi im ishte ta bindja atë të mos nënshkruante për Real Madridin, diçka që nuk ishte e lehtë me Jorge Mendesin të përfshirë”, tha Luis Ferrer për Le Parisien.

Për më tepër, ai shtoi: “Ajo që bëri ndryshimin në favor të PSG ishte projekti sportiv. Nëse do të kishte qenë një agjent në tryezën e negociatave, PSG nuk do të kishte nënshkruar kurrë me Mbappén.

Por meqenëse prindërit e përfaqësuan atë, paratë nuk hynë në këtë situatë. Ne ishim në vitin e Kupës së Botës, Mbappe kishte 18 vjet dhe ata e kuptuan që Kylian duhej të luante. Ndërsa BBC (Benzema, Bale, Cristiano) ishte në Real Madrid”.

Luis Ferrer gjithashtu zbuloi se Mbappe hezitoi shumë për të pranuar ofertën e PSGsë.

“Ai priti shumë. Nuk ishte e lehtë. Në klub ata menduan se nënshkrimi nuk mund të bëhej nga Fair-Play Financiar. Nënshkrimi u bë më 31 gusht në Hotel des Bleus në Enghien-les-Bains pas një nate negociatash me PSG-në. Ne krijuam një marrëdhënie besimi me familjen e Mbappés".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat