Ronaldo problem apo zgjidhje!?

Futboll

Ronaldo problem apo zgjidhje!?

Më: 14 shkurt 2022 Në ora: 19:43
Cristiano Ronaldo

Periudha e dytë e Cristiano Ronaldos në Manchester United ka qenë krejtësisht e ndryshme nga gjashtë vitet e para që ai kaloi në Old Trafford.

Rezultatet e dobëta, problemet në dhomat e zhveshjes dhe polemikat jashtë fushës nuk e kanë ndihmuar sulmuesin portugez, i cili ka ngecur për të arritur majat e viteve të mëparshme.

Fillimi i tij i vrullshëm i sezonit e pa atë të shënonte pesë gola në katër ndeshjet e tij të para, dhe dukej se ai do t’i udhëhiqte “Djajtë e Kuq” për t’i dhënë fund periudhës pesëvjeçare pa trofe.

Sulmuesi portugez ka realizuar disa gola të rëndësishëm për Unitedin këtë sezon, por rikthimi i ëndrrave po kthehet shpejt në një makth, me trajnerin e përkohshëm Ralf Rangnick që deklaron hapur se nevoja e United për një sulmues gjatë verës është e qartë.

I pyetur pas barazimit 1-1 të United kundër Southampton nëse ai ishte i shqetësuar për formën e Ronaldos, Rangnick tha për BBC Sport: “Ai do të kishte dashur të kishte shënuar, unë do të kisha dashur që ai të shënonte, i gjithë ekipi do të donte. Ai kishte raste të mira – një nga rastet më të mëdha në lojë kur kaloi para portierit, por u largua”.

Mundësia e përmendur nga Rangnick erdhi në minutën e gjashtë, kur Ronaldo portierin, por një goditje e dobët me këmbën e majtë u largua nga Romain Perraud. 

Në total, Ronaldo pati vetëm dy goditje në lojë, e dyta erdhi nga një kënd dhe gjuajti drejt në portierin Forster.

Ronaldo tani e gjen veten në një seri prej gjashtë ndeshjesh pa shënuar, periudha e tij më e gjatë në 11 vjet.

Ndërsa Ronaldo shpesh nuk arrinte të depërtonte në mbrojtjen e Southamptonit, duke i ngritur duart lart me zhgënjim nganjëherë, ai është golashënuesi më i mirë i klubit këtë sezon me 14 gola.

Gjashtë nga to kanë ardhur në Evropë ku ai e ka udhëhequr Unitedin në fazën e nokautit të Champions League me gola të rëndësishëm në minutat e fundit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat