Ra në koma, zgjohet lojtari i kriketit

Futboll

Ra në koma, zgjohet lojtari i kriketit

Më: 4 qershor 2022 Në ora: 11:05
Ra në koma, zgjohet lojtari i kriketit

Sulmuesi i kriketit Mondli Khumalo po bën përparim të jashtëzakonshëm pasi u zgjua nga koma, pas një sulmi të egër në një bar në Somerset.

Lojtari i North Petherton u rrah brutalisht pranë barit “Green Dragon” në Bridgwater. Shoku i tij i skuadrës, Lloyd Irish zbuloi se “nuk ishim të sigurt se ai do të zgjohej.” Sidoqoftë, Khumalo tani po merr frymë pa ndihmë dhe është zgjuar.

Irish shtoi: “Ai duket se është në shërim tani, gjë që është një lajm i madh.”

Një 27-vjeçar është arrestuar nën dyshimin se ka shkaktuar dëmtime të rënda trupore, por është lënë i lirë ndërsa hetimet vijojnë.

“Ditët e para ishin të tmerrshme për të gjithë, jo më pak për familjen e tij që ende nuk ka mundur të jetë pranë shtratit të tij pasi ata ende kanë probleme me vizat dhe pasaportat”, vazhdoi Irish në një intervistë për “BBC”.

“Nuk ka dyshim se ka një rrugë të gjatë për të bërë, por ai ka bërë përparim të madh në dy ditët e fundit”.

Khumalo, 20 vjeç, u shfaq për North Petherton më 28 maj kundër Chadit, por klubi ishte i shqetësuar kur ai nuk arriti të paraqitej për një ndeshje të nesërmen.

“Ka qenë shumë e vështirë sepse në fillim të javës ne as nuk e dinim se ku ishte. Ai nuk u paraqit për një ndeshje të së dielës, e cila ishte padyshim një shqetësim i madh dhe klubi bëri një njoftim. Më pas ne u etiketuam se një 20-vjeçar ishte sulmuar rëndë dhe në spital, kështu që shkova menjëherë atje dhe zbulova se ku ishte”.

Mbi 20,000 paund janë mbledhur me “crowdfunding” për të ndihmuar në pagimin e shpenzimeve mjekësore të Khumalo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat