Mes talljeve dhe kritikave

Futboll

Mes talljeve dhe kritikave

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 13:51
Pamje nga ndeshja

Që ditët e para të Erik Ten Hag në Manchester United do të ishin të ndërlikuara ishte pothuajse e qartë. Holandezi ka marrë përsipër një skuadër konfuze, e cila kishte dy trajnerë të ndryshëm sezonin e kaluar dhe nuk i afrohet fitores në Premier League për gati dhjetë vjet.

Trajneri imponoi rregullat e tij dhe mënyrën e tij të lojës dhe një lloj krize refuzimi ishte e imagjinueshme, nëse jo e parashikueshme.

Por që pas humbjes në shtëpi kundër Brighton, Djajtë e Kuq do ta kishin gjetur veten poshtë 4-0 në fund të pjesës së parë në ndeshjen e dytë të sezonit kundër Brentford, ndoshta as kritikuesi më i keq i United nuk e priste.

Dhe përkundrazi shkoi ashtu, pasi nisur nga një gabim i David De Gea, skuadra e Ten Hag shembet në rreth dyzet minuta, duke tërhequr inatin e tifozëve dhe… talljen e pjesës tjetër të Premier League, sepse pas dekadash dominimi duke parë Manchester United në nivelet e ulëta të tabelës i bën të gjithë të lumtur.

Po ekspertët çfarë mendojnë? Ata të lidhur me Old Trafford nuk e jetojnë aspak mirë. Duke filluar nga Gary Neville, i cili nuk pret as bilbilin e fundit për të folur dhe flet për “burrat kundër fëmijëve të Under-9”. Por edhe Rio Ferdinand, në podcast-in e tij Vibe with FIVE, sigurisht që nuk i kursen kritikat. Por ndaj kujt?

Jo për trajnerin, por për klubin. “Më vjen keq për atë që u joshur këtu me premtime të rreme. Ai erdhi këtu duke pritur blerje të reja, por tani ndoshta është ulur duke menduar ‘më kanë mashtruar, nuk e dija se ishte kështu’.

“Dhe imagjinoj që morali është i ulët, ai e dinte dhe mendoi se ishte në gjendje të rindërtonte situatën, por lojtarët nuk janë në nivelin e duhur, gjërat janë të thjeshta”.

Dhe kush duhet të bëjë diçka? Familja Glazer. “Ku janë? Ata duhet të vijnë këtu! Ky nuk është një biznes si asnjë tjetër, është një klub me histori dhe lavdi, i cili është i lidhur me njerëz të vërtetë.

“Prandaj trajtojeni si të tillë. Ata nuk flasin me askënd, nuk komunikojnë, është një mungesë e madhe respekti”. Duke parë se kanë kaluar vetëm 180 minuta, çështja është mjaft e nxehtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat