Rrahmani titullar, Napoli barazon me Barcelonën! Arsenal tronditet

Futboll

Rrahmani titullar, Napoli barazon me Barcelonën! Arsenal tronditet

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 21 shkurt 2024 Në ora: 20:54 Përditësuar në ora: 22:52 më 21.02.2024
Pamje nga ndeshja Napoli - Barcelona

Dy gola në Napoli

Barcelona ka luajtur baras (1:1) me Napolin në stadiumin “Diego Armando Maradona” në Napoli.

Një rezultat i mirë për skuadrën katalunase, ndërsa Napoli nuk e shfrytëzoi përparësinë e terrenit në ndeshjen e parë të së tetës së finales së Champions League. 

Napoli – Barcelona 1:1

Shënues: Osimhen (75’) -  Lewandowksi (60’).

Kartona të verdhë: De Hong, Martinez, Christensen.

Napoli: Meret, di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Olivera, Lobotka, Zambo Anguissa, Cajuste (Traore 68'), Politano (Raspadori 76'), Kvaratskhelia (Lindstrom 68') dhe Osimhen (Simeone 76').
Barcelona: ter Stegen, Kounde, Araujo, Inigo Martinez, Joao Cancelo - Christensen (Romeu (86'), F. de Jong, Gündogan, Lamine Yamal (Raphinha (80’), Lewandowski dhe Pedri. (Joao Felix 86')

Porto – Arsenali 1:0

Kartona të verdhë: Conceicao, Nico - Kiwior, Rice e Havertz.

Shënues: Galeno (90+4').

Porto: Diogo Costa, Joao Mario, Pepe, Otavio, Wendell (Eustaquio 90'), Varela, Nico (Ivan Jaime 81'), Francisco Conceicao (Borges 85'), Pepe, Galeno dhe Evanilson (Martinez 85').
Arsenali: Raya, White, Saliba, Gabriel, Kiwior, Odegaard, Rice, Havertz, Saka, Trossard(orginho 74') dhe Gabriel Martinelli.

Reprezentuesi i Kosovës, Amir Rrahmani, është paraqitur titullar për Napolin, duke treguar lojë të mirë. 

Në minutën e 60-të, Robert Lewandowski hesht Napolin, 0:1. 

Ai nga rreth 12-13 meta me goditje të fortë e përtoke kaloi në epërsi ekipin e tij.

Në minutën e 76-të, Osimhen me zgjuarsinë e tij brenda 16-shit, ka barazuar rezultatin 1:1. 

Ndeshja tjetër mes Portos e Arsenalit përfundoi me fitoren e vendasve.

Porto ka fituar në çastet e fundit (1:0).

Në minutën e 90+4, Galeno ka shënuar gol të bukur.

Porto fiton

(E plotësuar): - 90' Ndeshje drejt fundit.

81' Ndeshe të forta.

Napoli – Barcelona 1:1

Shënues: Osimhen (75’) -  Lewandowksi (60’).

Kartona të verdhë: De Hong, Martinez, Christensen.

Napoli: Meret, di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Olivera, Lobotka, Zambo Anguissa, Cajuste (Traore 68'), Politano (Raspadori 76'), Kvaratskhelia (Lindstrom 68') dhe Osimhen (Simeone 76').
Barcelona: ter Stegen, Kounde, Araujo, Inigo Martinez, Joao Cancelo - Christensen (Romeu (86'), F. de Jong, Gündogan, Lamine Yamal (Raphinha (80’), Lewandowski dhe Pedri. (Joao Felix 86')

Porto – Arsenali 1:0
Kartona të verdhë: Conceicao, Nico - Kiwior, Rice e Havertz.

Shënues: Galeno (90+4').

Porto: Diogo Costa, Joao Mario, Pepe, Otavio, Wendell (Eustaquio 90'), Varela, Nico (Ivan Jaime 81'), Francisco Conceicao (Borges 85'), Pepe, Galeno dhe Evanilson (Martinez 85').
Arsenali: Raya, White, Saliba, Gabriel, Kiwior, Odegaard, Rice, Havertz, Saka, Trossard(orginho 74') dhe Gabriel Martinelli.

75' Osimhen e ka barazuar rezultatin 1:1.

72' Barcelona drejt fitores.

67' Barcelona e rrezikshme.

64' Napoli në presion.

60' Lewandowski hesht Napolin, 0:1. Ai nga rreth 12-13 meta me goditje të fortë e përtoke kaloi në epërsi ekipin e tij.

55' ndeshje të mira.

50' Pa gola ende.

46' Ndeshje me emocione.Përfundojnë pjesët e para.

44' Mbrojtjet po tregojnë klasin në pjesën e parë.

40' Porto e do golin por Arsenali duket edhe më i rrezikshëm.

36' Asnjë gol deri me tani.

30' Sulmuesiti nuk po tregohen.25' Ndeshje të mira.

22' Një pasim i mirë gjen Robert Lewandowskin (Barcelona) në hapësirë brenda zonës, goditi ulët drejt mesit të portës, por Alex Meret reagon në mënyrë të shkëlqyeshme.

21' Galeno (FC Porto) humbi një mundësi të mirë.

Ai gjuajn fortë nga rreth 11-12 metra , por shtylla e djathtë ia mohon golin!

20' Rrahmani me Napolin synojnë fitore,19' de Jong ndëshkohet me karton të verdhë.

17' Barcelona në presion të Napolit.

14' Pa gola në Napoli e në Porto.

11' Ndeshje e mirë mes Napolit e Barcelonës.

8' Rice ndëshkohet me karton të verdhë.5' Nuk ka gola në asnjë ndeshje.

4' Lamine Yamal (Barcelona) pati mundësi por pa sukses.

2' Ndeshje të forta në Napoli e Porto.

Gjithçka gati.

Rrahmani nga minuta e parë, Napoli-Barcelona, formacionet zyrtare!

Napoli-Barcelona, formacionet zyrtare!

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes mes Napolit dhe Barcelonës.

Kjo ndeshje është e vlefshme për 1/8 e finales në Ligën e Kampionëve.

Dueli i parë do të zhvillohet në Itali, teksa nga minuta e parë për Napolin do të jetë edhe kapiteni i Kosovës, Amir Rrahmani.

Si rreshtohen Porto dhe Arsenali?

Arsenali do të kërkojë t’i japë fund serisë së 7 eliminimeve radhazi në Ligën e Kampioneve në fazën e 1/8-ave, ndërsa sot udhëtojnë drejt “Estadio do Dragao” për t’u përballur me gjigantët e Portos, të cilët gjithashtu nuk kalojnë përtej kësaj faze që prej sezonit 2020/21. 

Pas pesë fitoreve radhazi në Premier Ligë, “topçinjtë” tani e kanë të gjithë fokusin në Ligën e Kampioneve dhe në ndeshjen e parë me eliminim direkt. 

Vlen të theksohet fakti se Arsenali ka tri fitore, dy humbje dhe 1 barazim në precedentët me skuadrën e Portos, ndërsa kanë shënuar 12 gola dhe pësuar 4.  

Ndeshjet e fundit të Portos kundër një skuadre të Premier Ligës ishin në fazën e grupeve të sezonit 2021-22, kur ata u mundën 5-1 në shtëpi dhe 2-0 në transertë kundër Liverpulit. 

Për sa i përket formacioneve zyrtare, trajneri Arteta nuk ka në dispozicion në këtë duel sulmuesin Gabriel Zhezus, si dhe futbollistët e tjerë Tomas Parti, Timber, Tomijasu dhe Zinçenko. Në krahun e portugezëve bie në sy mungesa e Markanos dhe Taremit.

Përballje të forta Napoli - Barcelona e Porto - Arsenali  

Ndeshjet Napoli - Barcelona dhe Porto - Arsenali, pritet me vëmendje nga dashamirët e futbollit.

Dy ndeshjet e të tetës së finales së Champions League luhet sonte në orën 21.00.

Ndeshjet e para të së tetës së finales.

Napoli - Barcelona

Napoli: Meret, di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Olivera, Lobotka, Zambo Anguissa, Cajuste, Politano, Kvaratskhelia dhe Osimhen.
Barcelona: ter Stegen, Kounde, Araujo, Inigo Martinez, Joao Cancelo - Christensen, F. de Jong, Gündogan, Lamine Yamal, Lewandowski dhe Pedri.

Porto - Arsenali

Porto: Diogo Costa, Joao Mario, Pepe, Otavio, Wendell, Varela, Nico, Francisco Conceicao, Pepe, Galeno dhe Evanilson.
Arsenali: Raya, White, Saliba, Gabriel, Kiwior, Odegaard, Rice, Havertz, Saka, Trossard dhe Gabriel Martinelli.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat