Nis Botërori i hendbollit për kadete në Shkup

Hendboll

Nis Botërori i hendbollit për kadete në Shkup

Më: 30 korrik 2022 Në ora: 15:49
Nis Botërori i hendbollit për kadete në Shkup

Qyteti i Shkupit, nga sot e deri më 10 gusht, do të jetë nikoqir i Botërorit të hendbollit për kadete, e cila do të zhvillohet në palestrat sportive “Jane Sandanski” dhe “Boris Trajkovski”.

Është Botërori i parë të moshave të reja, ku marrin pjesë 32 kombëtare, ndërsa kampione aktuale është Rusia, e cila nuk do të merr pjesë për shkak të sanksioneve nga IHF dhe EHF, pas konfliktit ushtarak në Ukrainë.

Tetë kombëtare do të debutojnë në këtë Botëror: Algjeria, Ishujt Faroe, Guinea, Islanda, India, Irani, Senegali dhe Zvicra.

Kombëtarja e Maqedonisë do të jetë në Grupin B, së bashku me kombëtaret e Iranit, Senegalit dhe Uzbekistanit, ku kadetet e Maqedonisë, shihen si favorite për vendin e parë në këtë grup.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat