Më 25 nëntor fillon shkollimi për trajnerë

Hendboll

Më 25 nëntor fillon shkollimi për trajnerë

Më: 22 nëntor 2022 Në ora: 14:33
Më 25 nëntor fillon shkollimi për trajnerë

Federata e Hendbollit e Kosovës tani e katër vjet është pjesë e programit të shkollimit të trajnerëve sipas Rinck Konventës. Është ky një program zyrtar i EHF-së për shkollimin e trajnerëve dhe natyrisht është i njohur ndërkombëtarisht.

Tani, në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës, përkatësisht Akademinë Olimpike, shkollimi do të filloj për herë të parë në Kosovë nga niveli bazik. Shkollimin do ta udhëheqë Shoqata e Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës (SHTHK).

FHK-ja inkurajon trajnerët të cilët nuk kanë shkollim adekuat, që të bëhen pjesë e këtij programi, i cili do të startoj më 25 nëntor. Do të mbahen tri nivele këtë vit, kurse ligjëratat zhvillohen në ambientet e Universitetit AAB në Fushë Kosovë.

Ligjërues të përhershëm do të jenë Jeton Havolli, Nazim Myrta, Lidija Bojiq Çaçiq dhe Leonard Cula.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat