Carovska: Në klasa do të mungojnë vetëm të sëmurët kronikë dhe ata në izolim

Maqedonia

Carovska: Në klasa do të mungojnë vetëm të sëmurët kronikë dhe ata në izolim

Më: 17 gusht 2021 Në ora: 12:33
Mila Carovska

Mila Carovska, Ministrja e Arsimit, sot tha se të gjithë nxënësit në shkollat ​​fillore dhe të mesme nga 1 shtatori do të fillojnë edukimin fizik dhe se të gjithë do ta ndjekin atë me maska ​​mbrojtëse.

“Nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e tretë vitin e kaluar treguan se dinë më mirë se të rriturit të respektojnë protokollet”, tha ministrja, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para se sot Qeveria të zyrtarizojë vendimin për edukimin fizik për të gjithë nxënësit.

Ajo shtoi se këtë vit, në interesin më të mirë të nxënësit, Shtabi i Krizave mori vendimin dhe ia rekomandoi Qeverisë edukimin me prani fizike, e cila në seancën e sotme të qeverisë pres që ky vendim të konfirmohet dhe të fillojë viti shkollor me prezencë fizike.

Do të ketë përjashtime për ata fëmijë me sëmundje kronike ose nëse ka një anëtar të familjes me një sëmundje kronike. Ata fëmijë do të jenë në gjendje të marrin njëfarë lehtësimi. Fëmijët që do të izolohen përsëri do të mund të ndjekin mësimet online”, shtoi Carovska.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat