Çdo qytetar i Kosovës ka borxh mbi 600 euro

Opinione

Çdo qytetar i Kosovës ka borxh mbi 600 euro

Faton Mehmeti Nga Faton Mehmeti Më 3 janar 2021 Në ora: 16:58
Foto ilustrim

Ndonëse u futëm në vitin e ri, hallet dhe problemet e vjetra nuk kanë mbaruar, ato janë bartur edhe në këtë vit. Fatkeqësisht, shifrat për nivelin e punësimit në Kosovë janë shumë të ulëta. Së fundi, Agjencia e Statistikave e Kosovës, ka publikuar rezultatet mbi shkallën e punësimit sipas gjinisë.

Sipas kësaj ankete, 46.2 për qind e meshkujve të moshës 18 deri 65 vjeç punojnë. Por, kjo përqindje te femrat është shumë më e ulët. Vetëm 14.4 për qind e femrave të moshës 18 deri 65 vjeç janë në punë. Në përgjithësi, 30.1 për qind e njerëzve në Kosovë, të moshës 18 deri 65 vjeç, janë të punësuar. Edhe këta që janë të punësuar , shumica nuk ia dalin me pagën që marrin, me një pagë mesatarisht 417 euro.

Derisa numri është i ulët i të punësuarve, në anën tjetër borxhi publik i Kosovës është rritur gjatë vitit që lamë pas. Borxhi publik i Kosovës ka arritur në vlerën e 1 miliard e 131 milionë eurosh gjatë vitit 2020 apo 3.47 për qind më shumë sesa viti 2019. Pra, secili qytetar i Kosovë ka borxh mbi 600 euro, shifra më e lartë në rajon. Përjashto vitin 2020, qe ishte vit i pandemisë dhe si rrjedhojë u bllokuan edhe lëvizjet, shqiptarët e Kosovës së bashku më të Shqipërisë janë të dytët për nga numri që kërkojnë azil në vendet e BE, menjëherë pas Sirisë, vend me gjendje lufte.

Në anën tjetër, jemi i vetmi vend në Evropë që akoma nuk e ka liberalizimin e vizave, që përbën një padrejtësi të madhe, me dëshpërimin e qytetarëve, në rritje. Andaj, qeveria që pritet të del nga zgjedhjet, që pritet të mbahen në fund të këtij muaji, ka shumë punë përpara vetes.

Me pritjet e mëdha të qytetarëve, halleve të mëdha, dhe mundësive shpesh herë të munguara për të bërë rotacion të madh. Qytetarët e Kosovës, Kosova në përgjithësi, ka nevojë për reformat e thella, të shpejta që do të ndikojnë direkt në jetën e qytetarëve të Kosovës. Kushdo që do të jetë kryeministër, duhet të ketë parasysh se pritjet janë të mëdha, me shpresën e fundit për të ndalur ikjen e të rinjve drejt vendeve të ndryshme të botës.

Tri shtyllat e shtetit, ekonomia, arsimi dhe shëndetësia kanë nevojë për intervenime të shpejta, të cilat janë vitale për të kthyer shpresën e qytetarëve, e cila shpresë nuk është lehtë të kthehet pas shumë dëshpërimeve. Ulja e luksit për zyrtarët qeveritarë, shpërdorimi i parasë publike është njëri ndër hapat që duhet të ndërmerret shumë shpejt. Mos të harrojmë edhe krijimin e Reformës në drejtësi, për të cilën Kosova ka shumë nevojë, duke kthyer kështu shpresën e qytetarëve të zakonshëm, se drejtësia vlen për të gjithë njësoj. Largimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar, është hap që duhet të bëhet, si hapi i parë i madh që drejtësia të mos jetë e ndikuar nga politika. Pritjet janë të mëdha, nevojat po ashtu të mëdha, me vullnet dhe dëshirë të madha , vendi ynë mund të shoh ditë të mira. Tani është koha e fundit që Kosova të fillojë të shoh ditë të mira.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat