Stop “inkuizicionit” Kurtian ndaj Agim Veliut dhe LDK-së!

Opinione

Stop “inkuizicionit” Kurtian ndaj Agim Veliut dhe LDK-së!

Fatmir Bajraj Nga Fatmir Bajraj Më 5 janar 2021 Në ora: 16:37
Agim Veliu dhe Ibrahim Rugova

Fushatë publike-denigruese, e orkestruar për t'a "kryqëzuar" z.Agim Veliu, nënkryetar i LDK-së dhe Ministër në detyrë në Qeverinë e Kosovës përmes tiradave akuzuese, intrigave,dhe intimidimit deri në linçim politik, për ta dëmtuar LDK-në me petkun e "mbrojtjes" së Vjosa Osmanit, absurd sui-generis.

Agim Veliu për Vjosa Osmanin:

“Unë e di që ajo është tepër e madhe dhe i duhet hapësirë shumë, a po kupton çfarë, qysh konteksti po e them. Unë e di që ajo është tepër e madhe, e gjanë (e gjerë) edhe i duhet hapësirë shumë, po nuk e paskna ditë që duhet komplet një Kryesi me ja lëshu vendin edhe nuk e di a e nxënë”.

Një deklaratë e kthjellët sikur loti, e cila vetëm duhet të lëxohet ashtu siq është thënë, dhe shmanget çdo ambiguitet interpretimi tendencioz, sterkeqës dhe hamendësues.

Konteksti s'ka t'bëjë me:

- Fizikun ; formën, konstruksionin dhe as kondicionin, por me;

- Intelektin ; kulturën, mendësinë, frymën dhe ideologjinë politike.

Për dallim nga ata; Kurtianët, "Rugovistat" dhe dhe anti-LDK-istët e përbetuar gjithandej, unë dua t'i ndihmojë të tjerët që të lexohet drejt, Nënkryetari i LDK-së, z.Agim Veliu, Ministër i Brendshëm n'Qeverinë e Kosovës:

Z. Veliu, nxjerrë në dritë të Diellit, voluntarizmin, egocentrizmin, narcizoizmin dhe megalomaninë, si tipare autentike që shquajnë personalitetin e Vjosa Osmanit n'jetën politike partiake dhe në atë parlamentare.

Nga z.Agim Veliu, zonja Vjosa Osmani, portretizohet nga prizmi dhe dimensioni kulturo-politik dhe ideologjik, pse jo edhe fryma filozofike si sens dhe qasje e saj.

Po, Vjosën njëmend nuk e "zënë" Kryesia e LDK-së, Këshilli i Përgjithshëm, Kuvendi i Përgjithshëm, elektorati i LDK-së që i dha mbështetje dhe votën, nuk e "zënë" as LDK-ja që e mbajti, e rriti dhe n'fund i'a ktheu shpinën paturpësisht !

Vjosa deshi që ajo të jetë LDK-ja, të tjerët të heshtin dhe n'heshtje t'a ndjekin, pra kjo ishte paranoja dhe mania e saj ; absolutiste dhe atokratike.

Jo, LDK nuk është platformë-ambitusi e një zonje që imponon, dikton, urdhëron dhe duhet t'i kryhen urdhërat n'parti, përkundrazi;

LDK, është parti politike e qendrës së djathtë, ku ka vend për mendim të lirë, konkurrencë idesh dhe alternativash, por në fund ; vendimet merren me shumicë të votes në organe dhe ky i fundit (vendimi i shumicës),merr fuqinë e formës së prerë dhe kthehet në detyrim për të gjithë, nga votuesi i thjesht dhe deri të lideri i saj, kaq e thjeshtë ishte dhe mbetet kjo, por të cilën nuk e promovoj e as gëlltiti, zonja Osmani.

Ky është konteksti i deklaratës së z.Veliu dhe nocionet ; e madhe, e gjerë në gjuhën alegorike dhe synimin metaforik, dhe të cilat keqpërdorën nga kundërshtarët e LDK-së dhe Rugovizmit gjithandej.

Një gjë shihet dhe dihet botërisht; ata të cilët atakohen nga kundërshtarët tanë politik dhe jo vetëm, sikur z.Veliu në këtë rast, janë forca dhe energjia jonë, janë asete dhe vlera jonë sublime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat