Dialog me shtetin serb pa njohje nuk ka!

Opinione

Dialog me shtetin serb pa njohje nuk ka!

Nga: Muhamet Kelmendi Më: 25 tetor 2021 Në ora: 19:39
Muhamet Kelmendi

Kosova është shtet i shpallur dhe i njohur nga mbi 110 shtete në botë. Çështja esenciale për Republikën është njohja. Mirëpo, ka ende shtete që nuk e kanë njohur dhe atë e mbështesin me dialogim me shtetin serb. Këtej, po paraqiten mendime dhe propozime për mënyrën se si duhet dialoguar Kosova me shtetin serb. Dhe, këtë mund të japi çdo qytetar i Republikës. Mendime dhe analiza bëjnë edhe jashtë Kosovës. Në këtë kontekst, çdo deputet, parti a politikane mund të japi mendime. Dhe, në fakt, dialogu nuk ka fare kuptim, pa marrëveshje finale për njohje reciproke të shteteve. Këtu duhet të mbahen tehu i dialogimit. Natyrisht se pastaj dialogohet dëmet e luftës, prgjegjësia penale e shtetit serb, sikurse edhe çështjet tjera esenciale.

E para së gjithash duhet të gjenden të vrarët dhe të varrosurit nëpër varre masive në Serbi. Ata domosdo duhet të kthehen në vendlindjen e tyre. Temat e tilla janë evidente Por, pa njohje reciproke, nuk ka fare sukses çështje me shtetin serb. Nuk ka as kuptim dialogimi. Në anën tjetër, Serbia po e neglizhon njohjen. Këtë po e bënë për të fituar në kohë dhe për të arritur disa qëllime shumë të rrezikshme për këtë anë. Për këtë po mbanë lidhje me Rusinë e me Kinën dhe po kërcënon perëndimin me lidhje të tilla e më armët që po i merr nga shteti rus. Serbia po synon kështu:

1. Armatimin e shtetit serb me armë moderne nga Rusia,

2. Për të lodhur UE dhe shtetet tjera, sidomos SHBA-të, me dëshirë që ato të tërhiqen nga Kosova

3. Përfitimin sa më shumë të fondeve të UE me kërcënim.

Këto çështje duhet që Qeveria e Kosovës në takime e në biseda me pushterarët në botë, deri edhe në takimet rajonale, t’i vë në spikam dhe të tregoj rrezikun për paqe në Ballkanin Perëndimor nga Serbo-Rusia e Kina.. Këto mundësi i ka Kosova. Njohjen e Republikës duhet Qeveria e Kosovës të avancon në temë kryesore.

Pa njohje nuk duhet të dialogon me shtetin serb. Në fakt mbi bazën e tillë, si dhe të parimit të reciprocitetit, dialogohet për çështjet tjera me interes të përbashkët. Ndërsa, dëmet e luftës, gjetja e të zhdukurëve, përgjegjësia penale për gjenocidin serbomadh, rikthimi i dokumentëve pronësore, personale e shtetërore dhe të objekteve tjera me vlerë nuk dialogohen me reciprocitet. Ato plotësohen në bazë të fakteve e të dëshmive.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat