Në dekadën e fundit, GPI ka paraqitur tendenca të rritjes së dhunës globale dhe më pak paqe

Opinione

Në dekadën e fundit, GPI ka paraqitur tendenca të rritjes së dhunës globale dhe më pak paqe

Nga: Njazi Halili Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 14:32
Autori

Indeksi Global i Paqes ( GPI ) është një raport i prodhuar nga Instituti për Ekonomi dhe Paqe (IEP) i cili mat pozicionin relativ të paqes së kombeve dhe rajoneve.  GPI rendit 172 shtete dhe territore të pavarura (që së bashku përbëjnë 99.7 për qind të popullsisë së botës) sipas niveleve të tyre të paqes. Në dekadën e fundit, GPI ka paraqitur tendenca të rritjes së dhunës globale dhe më pak paqe. ]


Indeksi Global i Paqes 2018 (vendet që shfaqen me një nuancë më të thellë të gjelbër renditen si më paqësore, vendet që shfaqen më të kuqe renditen si më të dhunshme),  GPI është zhvilluar në konsultim me një panel ndërkombëtar ekspertësh të paqes nga institutet e paqes dhe grupet e mendimit me të dhëna të mbledhura dhe të grumbulluara nga Njësia e Inteligjencës Economist . Indeksi u lançua për herë të parë në maj 2009, me raportet e mëvonshme që publikoheshin çdo vit. Në vitin 2015 ai renditi 165 vende, nga 121 në 2007.

Studimi u konceptua nga sipërmarrësi australian i teknologjisë Steve Killelea dhe mbështetet nga individë të tillë si ish-sekretari i përgjithshëm i OKB -së Kofi Annan , Dalai Lama , kryepeshkopi , ish-presidenti Desmond Tutu, Finlanda dhe laureati i Çmimit Nobel për Paqe 2008 Martti Ahtisaari , laureati i Nobelit Muhammad Yunus , ekonomisti Jeffrey Sachs , ish-presidentja e Irlandës Mary Robinson , ish-zëvendës sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Jan Eliasson dhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara Jimmy Carter .

Indeksi i përditësuar publikohet çdo vit në ngjarjet në Londër, Uashington, DC dhe në Sekretariatin e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat