Nuk duhet lejuar faktorizimi i Serbisë në Ballkan

Opinione

Nuk duhet lejuar faktorizimi i Serbisë në Ballkan

Nga: Skënder Karaçica Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 16:18
Skënder Karaçica

Serbia dhe synimet gjeo-politike në Ballkan nuk kanë ndryshuar.Në kronikat e kohës gjithherë pati ,,nisma,,të rrafshit politik dhe diplomatik,në vitet 1931-1935 ,,Pakti Ballkanik,,ku mbreti i vetëshpallur Ahmet Zogu dëshironte që Shqipëria të bëhej pjesë e këtij projekti serb.Ky projekt i ngjashëm me ,,Ballkani i Hapur,,(sic!).

Tashti po në vitin 2021,Serbia ka dalur me projektin tjetër ,,Ballkani i Hapur,,që përmes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut,ndonëse vendet tjera ballkanike Mali i Zi dhe Kosova nuk dëshiruan të jenë në vijat e ,,projektit,,me synimet e faktorizimit të Serbisë në Ballkan.

Shteti i Serbisë i ka borxh popujve jo serb boshnjakë,kroatë dhe shqiptarë në hapësirën ballkanike,deri në shkallë të gjenocidit në kohën e luftërave të shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.

Në asnjë mënyrë nuk duhet lejuar që ky shtet vrasës,në këtë kohë ende po luan me kartën me njërën këmbë me Rusinë e Putinit dhe me barkun në Evropë, për të marrë primatin e faktorizimit në Ballkanin e trazuar me skenarët shfarosës për popujt jo serb(!).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat