Çfarë fshehin Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiq?!

Opinione

Çfarë fshehin Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiq?!

Prof. Dr. Enver Bytyçi, Bota sot Nga Prof. Dr. Enver Bytyçi, Bota sot Më 7 dhjetor 2021 Në ora: 12:23
Aleksandër Vuçiq dhe Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, foli pardje në SHBA para një grupi biznesmenësh amerikanë dhe u përpoq që t'i joshë ata për investime në Shqipëri, duke iu ofruar tregun ballkanik të Open Balkan. Dy ditë tjera më parë, saktësisht të enjten e shkuar, me datën 2 dhjetor, ai në interpelancën e tij me deputetin demokrat, Tritan Shehu, deklaroi se Shqipëria, Kosova dhe rajoni nuk rrezikohen nga aktorë jashtë euro-atlantikë. Mohoi të jetë shtuar e madje të bëhen përpjekje që Rusia të jetë prezent në Serbi, Shqipëri dhe vendet e tjera të rajonit tonë.

Kryeministri Rama nuk e pranon faktin se Kosova, Mali i Zi, Bosnjë - Hercegovina e madje edhe Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë vende që rrezikohen nga Serbia e Madhe dhe koncepti i botës serbe si dhe i botës ruse. Ndërsa në fjalën e tij muajin që shkoi në parlamentin e Serbisë ai lëshoi një deklaratë, sipas së cilës "Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk më ka folur kurrë keq për Kosovën"! Më pas u angazhua që ta bindë Beogradin të kërkojë ndjesë për krimet serbe në Kosovë në fund të procesit të bisedimeve, pasi që të jetë marrë vendimi e nënshkruar marrëveshja përfundimtare e pranimit të të dy shteteve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat