Deklaratat e përbashkëta të Akademisë Kombëtare të Shkencave për ngrohjen Globale!

Opinione

Deklaratat e përbashkëta të Akademisë Kombëtare të Shkencave për ngrohjen Globale!

Nga: Njazi Halili Më: 9 dhjetor 2021 Në ora: 14:22
Autori

Që nga viti 2001, 34 akademi kombëtare të shkencës, tre akademi rajonale, si dhe Këshilli Ndërkombëtar Ndërakademik dhe Këshilli Ndërkombëtar i Akademive të Shkencave Inxhinierike dhe Teknologjike kanë bërë deklarata zyrtare që konfirmojnë ngrohjen globale të shkaktuar nga njeriu dhe u bëjnë thirrje kombeve të reduktojnë emetimet e gazeve serrë. Deklaratat e akademisë kombëtare të shkencës përfshijnë 33 që kanë nënshkruar deklarata të përbashkëta të akademisë së shkencës dhe një deklaratë individuale nga Akademia e Shkencave Polake në 2007.

Deklarata të përbashkëta të Akademisë Kombëtare të Shkencave

 Pas publikimit të Raportit të Tretë të Vlerësimit të IPCC , shtatëmbëdhjetë akademi kombëtare të shkencës lëshuan një deklaratë të përbashkët, të titulluar "Shkenca e Ndryshimeve Klimatike", duke pranuar në mënyrë eksplicite pozicionin e IPCC si përfaqësues të konsensusit shkencor mbi shkencën e ndryshimeve klimatike.

Deklarata, e shtypur në një editorial në revistën Science më 18 maj 2001,  u nënshkrua nga akademitë shkencore të Australisë, Belgjikës, Brazilit, Kanadasë, Karaibeve, Kinës, Francës, Gjermanisë, Indisë, Indonezisë, Irlandës, Italisë. , Malajzia, Zelanda e Re, Suedia, Turqia dhe Mbretëria e Bashkuar.

2005 Akademitë kombëtare të shkencës së vendeve të G8 , plus Brazili, Kina dhe India, tre nga emetuesit më të mëdhenj të gazeve serrë në botën në zhvillim, nënshkruan një deklaratë mbi reagimin global ndaj ndryshimeve klimatike. Deklarata thekson se kuptimi shkencor i ndryshimit të klimës është tashmë mjaft i qartë për të justifikuar marrjen e veprimeve të menjëhershme nga kombet dhe miratoi në mënyrë eksplicite konsensusin e IPCC.

Njëmbëdhjetë nënshkruesit ishin akademitë shkencore të Brazilit, Kanadasë, Kinës, Francës, Gjermanisë, Indisë, Italisë, Japonisë, Rusisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara.

2007 Në përgatitje për samitin e 33-të të G8 , akademitë kombëtare të shkencës të vendeve të G8+5 lëshuan një deklaratë duke iu referuar pozicionit të deklaratës së akademive të përbashkëta të shkencës të vitit 2005 dhe duke pranuar konfirmimin e përfundimit të tyre të mëparshëm nga kërkimet e fundit. Autori është Anëtar i Aademisë së Shkencave të Nju Jorkut në Shtetet e Bashkauara!

Dr.Nijazi Halili

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat