Pse nuk është emēruar deri më tani Kryeinspektori në FSK!?

Opinione

Pse nuk është emēruar deri më tani Kryeinspektori në FSK!?

Drizan Shala Nga Drizan Shala Më 20 janar 2022 Në ora: 11:32
Foto ilustrim

Pas emërimit të Komandantit të ri të FSK-së Gjeneral Lejtenant Bashkim Jashari me datën 30.11.2021, ku deri në emërim ai ishte në pozitën e tij si Kryeinspektor i FSK, ka mbetur vakant.

Kjo pozitë në FSK është shumë e rëndësishme, pasi që detyra e Kryeinspektorit të FSK, është që të përcjellë zbatimin e kushtetutes, ligjeve dhe rregulloreve tjera që janë në fuqi në FSK.

Pse FSK s’ka Kryeinspektorin dhe përcjellja e zbatushmerisë se ligjëshmëris në FSK është e parealizueshme, që paraqet problem edhe për Ministrinë e Mbrojtes, të cilit sipas detyrës Kryeinspektori Gjeneral i FSK i raporton rregullisht mbi të gjeturat gjatë inspektimit që ka me mandat.

Pra ky raste, por edhe rastet tjera neper instuticonet e vendit, po krijon boshellek, dhe pengesa të medha në funksionalitetin e institucioneve të vendit me theksë të veçantë në sektorin e sigurisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat