PDK, zgjedh babain e Granit Xhakës kryetar të PDK-së, në Zvicër

Opinione

PDK, zgjedh babain e Granit Xhakës kryetar të PDK-së, në Zvicër

Nga: Adem Bytyçi Më: 15 maj 2022 Në ora: 12:41
Memli Krasniqi dhe Ragip Xhaka

Lëreni diasporën ta ndihmojë Kosovën edhe pa u konvertuar në parti politike.

Diaspora gjithmonë është e gatshme për ta ndihmuar kombin dhe atdheun edhe pa qenë në asnjë parti politike, këtë e ka bërë edhe në ditët më të vështira për Kosovën dhe popullin e Kosovës.

Partitë politike shumë pak kanë bërë për diasporën - mërgatën shqiptare, diasporën e kanë shfrytëzuar vetëm si aset të tyre për t'i fituar zgjedhjet dhe pastaj në vend që të krijonin kushte që diaspora të kthehet në vendin e saj për të punuar dhe jetuar, vetëm sa i kanë detyruar edhe më shumë qytetarë të Kosovës për ta lëshuar vendin e tyre për shkak të pa punësisë dhe kushteve të rënda të jetesës .

Unë gjykoj se, partitë politike vetëm krijojnë ndasi në diasporë për interesa të tyre karshi pushtetit, një mërgatë e një kombi-populli jashtë vendit është e fuqishme vetëm atëherë kur është unike dhe nuk janë pjesë e asnjë partie politike që nga vendi origjinës të manipulojë me të për interesa të saj karrieriste politike karshi pushtetit.

Vetë fakti se në Parlamentin e Kosovës mungojnë përfaqësuesit e diasporës shqiptar, tregon se sa janë të interesura partitë politike për interesat e mërgatës - diasporës shqiptare - kosovare...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat