Pranimi i Austrisë në NATO është çelësi i paqes në Ballkan

Opinione

Pranimi i Austrisë në NATO është çelësi i paqes në Ballkan

Nga: Gunther Fehlinger Më: 18 maj 2022 Në ora: 12:45
Gunther Fehlinger

Finlanda dhe Suedia janë tani në rrugën drejt NATO-s. Kjo do të forcojë në mënyrë të vendosur unitetin dhe sigurinë e Evropës. Kancelari gjerman i mirëpret ngrohtësisht të dy në NATO. Kancelarja e Austrisë, megjithatë, thekson se neutraliteti nuk do të lëkundet gjatë vizitës inauguruese në Pragë. Lideri i opozitës në Austri thotë se neutraliteti nuk është një çështje për ne. Gjithçka thjesht nuk lëviz përveç Vjenës. Kjo është shumë për të ardhur keq. Sepse anëtarësimi i Austrisë në NATO është çelësi i paqes në Ballkan. Ndryshe nga Ukraina, ku Austria perceptohet si një vend hije pro-rus për marrëveshjet e pista financiare dhe energjetike, Austria ka një rol dhe model të rëndësishëm në Ballkan.

Pranimi i Austrisë në NATO do të forconte pozitën e mbështetësve të anëtarësimit në NATO në Bosnje dhe Kosova mund t'i bashkohej Bosnjës në rrjedhën e rrëshqitjes së Austrisë së bashku me Bosnjën. Kjo do të thotë se të gjitha vendet në Evropën Juglindore do të jenë në NATO, përveç Serbisë. Serbia abuzon rregullisht me neutralitetin e Austrisë si model për neutralitetin e saj pro-rus. Me pranimin e Austrisë, ky pseudoargument do të zhdukej. Serbisë rrallëherë i kërkohet të përfaqësojë Maltën, Irlandën ose Qipron në debatin e anëtarësimit. Vjena është qyteti i artë i serbëve. Vjena është e rëndësishme dhe jo Dublini. Pranimi i Austrisë në NATO do të kishte një ndikim masiv në pozicionin ndërkombëtar të Serbisë.

Aderimi i Kosovës dhe Bosnjës në NATO do të krijonte gjithashtu qartësi këtu. Bosnja dhe Kosova tashmë janë të siguruara nga NATO përmes traktateve të pasluftës. Pra, pranimi ka pak ndryshim real në aspektin e mbrojtjes, por simbolikisht është shumë i rëndësishëm. NATO i shpëtoi të dy vendet dhe krijoi paqen atje përmes armëve. Të dy vendet nuk do të ekzistonin sot pa NATO-n. Dhe shumë nga qytetarët do të ishin të vdekur ose të zhvendosur. Flamuri i Bosnjës dhe Kosovës i ngritur në selinë e NATO-s në Bruksel si një anëtar i plotë është tashmë një simbol i fuqishëm i suksesit dhe lirisë perëndimore.

Aderimi i Kosovës dhe Bosnjës së bashku me anëtarësimin e Austrisë nuk do të kalojnë pa u vënë re nga publiku serb. Ofertat e zgjuara për publikun serb, si euro për njohjen e Kosovës dhe një paketë tjetër zhvillimore miliarda euro për Bosnjën, Serbinë dhe Kosovën, gjithashtu do të fillojnë të rimendohen në Serbi. Kthesa perëndimore e Serbisë duhet të çojë gjithashtu në anëtarësimin në NATO dhe atëherë paqja në Ballkan do të jetë e sigurt në një afat të gjatë. Vetëm në NATO jemi të gjithë të sigurt. Austria duhet të luajë gjithashtu një rol qendror këtu, me një falje. Në Austri, pajtimi me të kaluarën është i kufizuar në Luftën e Dytë Botërore, por në lidhje me Serbinë, kolonializmin në Austri në Ballkan para Luftës së Parë Botërore, krimet në Luftën e Parë Botërore dhe Luftën e Dytë Botërore dhe historinë e ndërlikuar të Austrisë dhe Jugosllavia nga viti 1918 deri në vitin 2000 dhe në shumë fusha do të punohet deri më sot. Dhe ka shumë për të punuar dhe shumë për të kërkuar falje.

Sigurisht nga të dyja palët, por sigurisht që duhet nisur nga pala austriake. Dhe llafet neutrale për ndërtimin e urave janë thjesht llafaza nëse nuk jemi në gjendje të ndërtojmë ura në NATO për Beogradin me shembullin tonë. Sepse vetëm me anëtarësimin në NATO, Serbia mund të anëtarësohet edhe në BE dhe kështu të bëhet një vend normal, i begatë në Evropë. Austria në fakt duhet të jetë tashmë e gatshme për të dhënë këtë kontribut madhor në zhvillimin e Serbisë, por edhe të Bosnjës dhe Republikës së Kosovës. Sepse ne nuk jemi ndryshe nga gjermanët, hungarezët, çekët, sllovakët, sllovenët, kroatët, rumania dhe polakët, shqiptarët, serbët, boshnjakët dhe kosovarët. Ne jemi të gjithë evropianë dhe të sigurt përmes NATO-s dhe brenda saj. Apo kam keqkuptuar diçka? Austria mban çelësin e paqes në Ballkan. Të vetëdijshëm për historinë tonë, ne duhet të shfrytëzojmë mundësinë dhe t'i bashkohemi NATO-s, duke dhënë kështu një kontribut të rëndësishëm për paqen e qëndrueshme në Ballkan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat