SBASHK fton ndërprerje të mësimit, shoqatë famëkeqe për arsimin e Kosovës

Opinione

SBASHK fton ndërprerje të mësimit, shoqatë famëkeqe për arsimin e Kosovës

Nga: Milazim Maraj Më: 19 maj 2022 Në ora: 21:09
Milazim Maraj

Kjo shoqatë dëmton në vazhdimësi procesin e mësimit në Kosovë. Shoqata angazhohet për ngritje të pagave të mësimdhënësve. Kjo shoqatë nuk ka ndonjë analizë që do të ndikonte në ngritjen e cilësisë mësimit në shkollat e Kosovës.

Nuk u angazhua për aprovimin e ligjit për pensionim të parakohshëm të mësimdhënësve me probleme shëndetësore, për sigurimin e teksteve cilësore, programeve për trajnimin e mësimdhënësve të shkollave private, për angazhimin e mësuesve ndihmës për nxënësit më nevoja të veçanta, për shtimin e psikologëve në shkolla. Sot më 19.05.2022 SBASHK del me kumtesën e vet famëkeqe: Nesër shkollat nuk punojnë, punëtoret e arsimorë në protestë. Duke u bazuar ne vendimin e federatave sindikale në kuadër të BSPK-së në orët e mbrëmjes së të ,mërkurës është mbajtur takimi i jashtëzakonshëm i SBASHK-ut me kryetaret e niveleve komunale sindikale, dhe të Universiteteve. Pas një debati që këta e quajnë konstruktiv e ne realitet është shumë destruktiv dhe i pa studiuar për efektet negative që do të sjell për nxënësit, për dëmet që i sjellë kjo protestë procesit të mësimit.

Sa orë humbin nxënësit në Kosovë, për shkak të kësaj proteste. Ku ka në botë protestë me ndërprerje mësimi?. Pse protesta nuk u organizua të shtunë apo të dielën? Që të protestohet por nxënësit të mos humbin mësim. Ne këtë vit shkollor procesin e mësimit një herë e dëmtoj shumë pandemia, SBASHK-u, gjeti të arsyeshme të ndërpres procesin e mësimit në këtë fund viti mësimor.

Organet e hetuesisë do të duhej të merren më hetimin e pasurisë së këtyre udhëheqësve të SBSHK-ut. A mos po pasurohen këta në emër të këtyre protestave? Nga çfarë fondesh? Çfarë interesi i shtynë që të dëmtojnë procesin e mësimit dhe të dëmtojnë ardhmërinë intelektuale të Kosovës? A kanë prindër këta nxënës?, a kanë këto shkolla këshilla të prindërve? Cili është reagimi i këtyre këshillave? Apo në këto këshilla janë të zgjedhur gjumash që nuk kuptojnë fare nga rroli i tyre në këto këshilla dhe roli i këshillit në mbrojtje të interesit të nxënësve?.

Pse këto këshilla nuk thirrin një protestë kundër SBASHK-ut dhe të paditet kjo shoqatë e dëmshme për dëmet që po i sjell arsimit të Kosovës. Pse lejohet ky farë pazari i SBASHK-ut të behët në fushata zgjedhore për të rritë” imazhin” e vet të humbur dhe pazaret në dëme të interesave të gjeneratave të reja në Kosovë. A ndjejnë këta prindër dhembje për fëmijët e tyre? SBASHK-u fton edhe këshillat e prindërve të dalin në protestë. Sa paturpësi! Kjo shpjegohet kështu: Ejani edhe ju bashkë ngjituni në protestën tonë kundër fëmijëve tuaj; për kuletën tonë.

Këshilli i prindërve do të duhej të organizoj protestën e vet kundër SBASHK-ut dhe lojërave të dëmshme në emër të drejtave të mësimdhënësve. Ka sa të duash forma tjera që të protestohet dhe nuk dëmtohen nxënësit. Pse të përdoret nxënësi dhe ardhmëria e tij barrikadë, për aktivitete sharlatanë të SBASHK-ut. Para lufte nxënësi shqiptarë i Kosovës ka vuajt nga helmimi dhe mbyllja e shkollave që i bënte Serbia, pas lufte arsimi i Kosovës pos të tjerash vuan nga ndërprerja e mësimit për shkak të lojërave politike të SBASHK-ut. Kjo protestë sipas kumtesës së SBASHK-ut ka për qellim kërcënimin e Qeverisë së Kosovës që nuk i ka realizuar kërkesat e tyre; për të mos shkuar më tutje më masa tjera sindikale.

Po Qeveria e Kosovës çfarë po bënë për të mbrojtur interesin e nxënësve të vet? Apo ndoshta do të vazhdoj edhe kjo si më parë më bisedime pas dëmeve dhe gjetjen e një “zgjidhje” qoftë edhe të përkohshme deri në zgjedhjet tjera. Koha është të ndalet kjo shoqatë më aktivitetet e dëmshme për nxënësit në Kosovë. Të modifikohen masat sindikale, të zgjedhën masa efikase që nuk dëmtojnë interesin e nxënësve dhe studentëve tonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat