Bota Sot, sytë m'i qeli kur e lexova për herë të parë në Amerikë

Opinione

Bota Sot, sytë m'i qeli kur e lexova për herë të parë në Amerikë

Nga: Luz Tomaj Më: 27 qershor 2022 Në ora: 08:29
Luz Tomaj

Në Bronx, pjesë e qytetit New York, ku ishte e koncentruar një pjesë e madhe e komunitetit shqiptar, zakonisht shkonim edhe nga rrethina, nga se, aty qarkullonin, përveq tjerash edhe artikujt ushqimor sipas tradites kombëtare. Mu aty gjenim edhe gazeta, në gjuhën shqipe – ndonjë nga Shqipria dhe atë lokale Iliria.

Një ditë, në vitet e fundit të 90-tave, e vërejta gazetën BOTA SOT. E mora atë gazet dhe, as që më shkoi mendja pë gjërat tjera. Erdha në shtëpi dhe, në fillim e hulumtova historinë e gazetës. Ajo kënaqësi nuk mund të përshkruhet. Më duket se, atë gazetë e lexova fund e krye dhe më dukej se mu qelën sytë. Në veqanti, më bëri kënaqësi një artikull dhe fotoja e të madhit, të pavdekshmit Ibrahim Rugova, të cilin, sadopak e kisha edhe shok, nga se na pat njoftuar Anton Çeta qysh në Prishtinë, prandaj edhe, me vëmendje  e përcjellësha aktivitetin e Ibrahimit, me karakter dhe interes kombëtar.

U përpoqa dhe, arrijta marrëveshje me pronarin e lokalit që, për çdo dit të ma ruan nga një gazet, ndërsa unë, i premtova, sëpaku dy herë në javë, do vij t’i marr dhe paguaj gazetat, ngase, nga Bronxi isha afro 100 km larg.

Me kalimin e kohës, lexoja dhe vëreja se me çka krejt, ballafaqohej gazeta dhe stafi. U shpreh dhuna madje edhe me vrasje, kundër Bota sot, por, megjithatë, veprimtaria informative e gazetës nuk u ndal.

E përgëzoi, pa masë, pronarin dhe mbarë stafin e gazetës BOTA SOT për azhuritetin dhe kualitetin e informacioneve. Jeni gazeta më prestigjioze, veproni dhe mos u ndali.

Luz Tomaj,

06/27/2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat