Shumë keq iu shkruhet maqedonasve ndaj Bullgarisë

Opinione

Shumë keq iu shkruhet maqedonasve ndaj Bullgarisë

Nga: Sulejman Mehazi Më: 3 korrik 2022 Në ora: 18:08
Sulejman Mehazi

Shumë keq do bëhet për maqedonasit me futjen e pakicës bullgare në kushtetutën e RMV-së, pas 10,15, 20 viteve maqedonasit do bëhen pakicë përballë bullgarëve e serbëve.

Themi kështu për shkak se qytetarët maqedonas të Maqedonisë Lindore që e flasin dialektin e bullgarishtes do rrikthehen në bullgarë, kurse qytetarët maqedonas të Maqedonisë Perëndimore do rikthehen në serbë.

Kështu që qytetarët shqiptarë të RMV-së do përbëjnë shumicën e popullsisë në këtë republikë.

Gjatë zgjedhjeve parlamentare pushtetin e RMV-së në të ardhmen mund ta marrin partitë koalicionuese shqiptare-bullgare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat