PD e Shqipërisë duhet rithemeluar por duke përzënë ish-komunistët dhe spiunët e ish-regjimit

Opinione

PD e Shqipërisë duhet rithemeluar por duke përzënë ish-komunistët dhe spiunët e ish-regjimit

Nga: Skënder Kapiti Më: 27 shtator 2022 Në ora: 13:27
Sali Berisha

Procesin e “rithemelimit” të Partisë Demokratike e kishte filluar në fakt Lulzim Basha, e ndërsa këta të foltores së Berishës në fakt janë ata që e kishin marrë peng PD-në e që duhej që të largoheshin në mënyrë që të clirohej PD-ja.

Foltorja e përdori termin “rithemelim” të PD-së vetëm për të mashtruar antarësinë e PD-së,për mashtrim publik,mediatic e ndërkombëtar sikur ata janë Partia Demokratike, por në fakt ata janë rrëmbyesit e pengmarrëesit e saj të cilët vetëm sa e kanë shfrytëzuar dhe synojnë që gjithmonë ata ta shfrytëzojnë Partinë Demokratike për interesa personale e klanoro-fisnore.Në këtë synim të tyre foltoristët dhe Berisha kishin aleancë të fshehtë edhe me anën tjetër të politikës së vjetër , atë të majtë PS e LSI.

Trekëndëshi i Bermudës, politika e vjetër, Berisha, Rama e Meta, janë e keqja që kanë marrë peng demokracinë, shtetin, shoqërinë dhe drejtësinë, e që Shqipëria prej tyre ka mbetur e fundit në rrugën e emancipimit dhe të progresit.Sot duhet një Parti Demokratike e përtërirë që të marrë përsipër misionin për shkatërrimin e këtij trinomi të së keqes kombëtare.

Po është e drejtë, e vërtetë dhe e domosdoshme që Partia Demokratike e Shqipërisë duhet që të rithemelohet, por ama që të jetë ky një rithemelim real ai duhet që të përzejë e ta pastrojë PD-në nga të gjithë ishkomunistët e devotshëm si Sali Berisha me kompani dhe nga ishsigurimsat e spiunët e krimit të ishtregjimit komunist.

Ky do të ishte me të vërtetë rithemelimi apo ringritja e Partisë Demokratike. Dhe këtë duhet që ta kërkojnë e mbeshtesin me këmbëgulje antarësia e PD-së.

Berisha nuk la emërtim pa i vënë Partisë Demokratike, herë demokratike,herë Republikane e trampiste, herë konservatore,herë e qendrës, e herë konservatore e qëndrës dhe foltoristo-rithemeluese vetëm e vetëm sa për qorrollepsje publike e mediatikë të të djathtëve.

Por që bëhet , më sakt që të ribëhet apo edhe që të riuthemelohet PD-jas duhet duhet braktisur, izoluar e pëerjashtuar lëvizja regresive dhe antiPD e foltores, gjë e cila edhe po ndodh fuqishëm sidomos pas shpalljes non grata nga SHBA dhe Britania e Madhe për korrupsion të lartë ishkreun e PD-së Sali Berisha, i cili plotëson kriteret kryesore për të cilat Basha me të drejtë e dëboi dhe e përzuri nga Grupi Parlamentar i PD-së dhe madje edhe nga PD-ja.

Këto kritere që më shumë e vetëpërjashtuan Berishën nga PD janë: a para si një ishkomunist i devotshëm me jetëgjatësinë me të madhe si antarë i Partisë Komuniste Shqiptare; e dyta si shëmbulli më i keq për korrupsion i shpallur “non grata” nga SHBA dhe kriteri i tretë është sulmi banditesk për të pushtuar Selinë e Partisë Demokratike që ndodhi me 8 Janar 2022.

Dhe a mundet që ky dhe foltoristët e tjerë pas tij të pretendojnë sikur ata e kanë rithemeluar PD-në, kur ata janë tipikët antiPD?!

Ku e gjejnë të drejtën që ai dhe foltorja që të flasin në emër të PD-së, kur PD -ja zyrtare është ajo që njihet nga Gjykata, nga institucionet e shtetit dhe nga ndërkombëtarët. Pra, PD-ja zyrtare është de fakto ajo me të cilën Basha e ka filluar procesin drejtë të lustracionit, dekomunistifikimit, dekorruptimit e të shkëputjes nga tranzicioni.Madje Basha ka këmbënguluar duke propozuar e kërkuar gjithmonë dekrimminalizimin, dekorruptimin dhe dekomunistifikimin jo vetëm të PD-së por të të gjithë politikës shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat