Spartak Ngjela: Gëzuar festën e flamurit!

Opinione

Spartak Ngjela: Gëzuar festën e flamurit!

Nga: Spartak Ngjela Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 10:21
Spartak Ngjela

28 Nëntor
1912 - 2022
Gëzuar festën e flamurit!

Historia jonë e re që filloi jetën në këtë datë të këtij muaji, ishte pak dritë në padrejtësi. Një vuajtje shpirtërore e dy Shqipërive të tjera të shqiptarëve jashtë saj, që gëzoheshin për pavarësinë e Shqipërisë së vogël.
E vogël por me shpresë.
Dhe gjendja eci.
Dhe gjindja u gjallërua, sidomos me Shkabën e flamurit Kuqezi, që do t'i shumonte me vrull dhe zjarr gëzimi shqiptarët, kudo dhe të gjithë rreth Shqipërisë.
Dhe shpresa ecte, derisa koha mbërriti: Kosova u çlirua.
Shqiptarët tani ecin.
Dhe gjendja ndryshoi drejt forcës dhe madhësisë.
Dhe gjindja, në gjëmim gëzimi: u ngjit me Shkabën Kuqezi, dhe, me kuqezinjtë në miliona shqiptarë.
Që presin bashkimin, por bashkimi është kryer.
Asgjë nuk i ndan më shqiptarët drejt shkëlqimit të tyre kombëtar.
Ata tani po presin edhe Çamërinë.
Dhe ajo do të vijë, se edhe asaj po i shndrit me shkëlqim Shqiponja Dykrenore drejt lirisë dhe shpirtit, mendjes dhe gëzimit, për Shqipërinë Etnike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat