Shqipëria 110 vite pavarësi, dhe shqiptarët 110 vite në padrejtësi

Opinione

Shqipëria 110 vite pavarësi, dhe shqiptarët 110 vite në padrejtësi

Nga: Rexhep Torte Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 15:52
Rexhep Torte

-Kosovës dhe mbarë shqiptarëve u nevojiten veprime konkrete, e jo premtime dhe ëndra shprese boshe.

Rusia, Kina BE-ja dhe SHBA-të për fat të keq aktualisht janë bërë partnerë strategjikë të Serbisë agresore gjenocidale, ndërsa Kosovën viktinë e paqedashëse e përdorin për pazare.

Bill Clinton- ish Presidenti i SHBA-ve, Madeleine Albright- ish Sekretare e shtetit e SHBA-ve, Richard Hobrooke- ish diplomat i SHBA-ve, Havier Solana- ish Sekretari Gjeneral i NATO-s, dhe Vesley Clark- ish gjenerali i NATO-s, u dëshmuan dashanirë të shqiptarëve, duke duke e ndërprrerë në vitin 1999 gjenocidin e Serbisë në Kosovë dhe e çliruar Kosovën.

Kongresi i Berlinit 1878, Konferenca e Ambasadorëve në Londër 1913, Konferenca e paqes në Paris 1923, e lanë padrejtësisht gjysmën e trojëve dhe të popullit shqiptar jashta Shqipërisë amë, dhe sot shqiptarët në trojet e veta jetojnë në pesë shtete fqinje, ndërsa Shqipëria ka panjen e nje molle të kafshuar nga të gjitha anët.

E tërë kjo për t’ia plotësuar dëshirat Serbisë agresore gjenocidale shëkullore e shqiptarëve për t’i okupuar trojet shqiptare.

Kosova 23 vite pas çlirimit dhe dhe 15 vite pas shpalljes së pavarësisë, para syve të SHBA-ve dhe BE-së, edhe pse shtet i pavarur i njohur nga 117 shtete të botës, dhe me vendim edhe të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë se Pavarësia e Kosovës është shpallur mbi bazën e të drejtës ndërkombëtare, në vazhdimësi lejohet të kërcënohet e të shantazhohet nga Serbia agresore gjënocidale.

Ky lazdrim dhe ky tolerin që po i bëhet i Serbisë kriminale është i padrejtë, kur dihet se Kosova dhe mbarë shqiptarët janë besnikë të dëshmuar pro SHBA-ve, pro BE-së dhe pro NATOs.

Ky lazdrim dhe ky tolerim që po i bëhet Serbisë kriminale është i padrejtë, kur dihet se shqiptarët nuk kanë okupuar as edhe një pëllëmbë tokë të huaj, kur dihet se shqiptarët janë komb autokton që historikisht ka jetuar në trojët e veta etnike.

Ky lazdrim dhe tolerim që po i bëhet Serbisë kriminale është i padrejtë, kur dihet se serbët e sotëm janë mbetje e hordhive të egra të ardhuira në Ballkan nga Karpatet.

Ky lazdrim dhe tolerim që i bëhet Serbisë kriminale është i padrejtë, kur dihet se në Kosovë kjo pakicë serbe është ardhacakke, por megjithatë mbi bazën e Kushtetutës demokratikë të kosovës i kjo pakicë serbe i gëzin të drejtat dhe liritë më shumë se çdo pakicë tjetër në botë.

SHBA-të dhe BE-në nuk i dëgjuam asnjëherë ta kritikojnë Serbinë kriminale, për strukturat paralele dhe bandat kriminale serbë, që Serbia kriminale i ka instaluar në Veri të Kosovës dhe që i përdor për tensionin dhe destabilizim të Kosovës.

Nuk i dëgjuam asnjëherë, ta kritikonnë Serbinë kriminale, për kolonitë serbe që po i ndërton në Veri të Kosovës në trojet autoktone shqiptare, ku në shtëpi të reja të mobiluara dhe me një pagë mujore pa punuar asgjë, po vendosën serbë të cilët kurrë më parë nuk kanë banuar në Kosovë.

Ndërkohë që dihet se Serbia kriminale në shklurt të vitit 2000, nëpërmjet bandave kriminale në Veri të Kosovës kreu masakër ndaj banorëve autoktonë shqiptarë dhe dëboi më shumë se 14 mijë banorë autoktonë shqiptarë, të cilët edhe sot e kësaj ditë nuk guxojnë të kthehen në shtëpitë dhe pronat e tyre.

Nuk dëgjuam asnjëherë ta krtikojnë Serbinë kriminale, për sulmet me armë ndaj policisë së Kosovës e cila dëshiron ta luftojë krimin e organizuar dhe kontrabandën e bandave serbë në Veri të Kosovës,

Nuk dëgjuam asnjëherë ta kritikojnë Serbinë kriminmale, e cils tashmë 20 vite po e nxit pakicën Serbe në Veri të Kosovës që të mos e paguajë energjinë elektrike, ujin dhe shërbimet komunale që i shfrytëzon, e për të cilat buxheti i Kosovës harxhon m,iliona euro nga taksapaguesit e Kosovës për t’i paguar këto borxhe të pakicës serbe.

Dialogun Kosovë-Serbi po e shantazhon Serbia, e jo Kosova

SHBA-të dhe BE-ja në dialogun Kosovë-Serbi përkundër faktit që Serbia kriminale është ajo që po e shëntazhon tashmë 11 vite këtë dialog, ato fajin me pa të drejtë ia hedhin Kosovës e cila është konstruktive në kërkesën e të drejtës së saj.

Albin Kurti- Kryemoiistri i Kosovës ditë më parë deklaroi se Serbia nuk i ka realizuar 2/3 e marrëveshjeve të nënshkruara derisot.

Vjosa Osmnani- Presidente e Kosvësditë pë parë një për njëi tregoi marrëveshjet e nënshkruara në Buksel e që Serbia nuk i ka realizuar, në mesin e tyrte edhe zhbëejen e strujturave p[artalele në Veri të Kosovës.

Po t’i bëjmë një analizë hitorikut 11 vjeçar të dialogut Kosovë-Serbi do të shohim se Ketrin Eshton, Frederika Mogherini, Johanes Hahn, dhe Josph Borell të gjithë pë përjashtin kanë qenë të njëanshëm pro sërbe dhe e kanë favorizuar Serbinë kriminale kardhi kosovës viktimë.

BE-ja, Joseph Borell dhe Miroslav Lajçak u dëshmuan edhe një herë se janë pro serbë , edhe me deklaratën e datës 23 nëntor 2022, se e kanë shty liberalizimin e vzave për Kosovën gjer në vitin 2024, don të thotë haklmarrje direkte primitive dhe raciste ndaj Kosovës konstruktive e paqedashëse.

BE dhe SHBA kohëve të fundit e kanë intensifikuar trusninë ndaj Qeverisë së kosovcës për ta theleluar Asociacionin e komunave serbe, edhe pse ky asociacion është tepër i rrezikshëm për të ardhmen e Kosovës.

Kjo kërkesë e SHBA-ve dhe e BE-së bëhet me pretekstin se gjoja kjo është marrëveshje e nënshkruar në Bruksel, por e harrojnë fakin se praltika ndërkombëtare ka dëshmuar se janë anuluar shumë marrëveshje me rëndësi globale, e nuk mundëshka të anulohet asociacioni.

Asociacionin nuk është libër i shenjtë si Teurati, Ungjilli dhe Kur’ani, të cilët nuk mund të anulohen, por është një marrëveshje e dëmshme për shtetin e Kosovës dhe e e nënshkruar nga tradhtarët e Kosovës Hashim Thaç dhe Isa Mustafa.

Kosova tashmë me kërkesë të SHBA-ve e ka shty tri herë edhe afatin e zbatimit të vendimit për targat ilegale serbe në Kosovë.

SHBA-të dhe BE-ja, nëse dëshirojnë sukses në dialogun Kosovë-Serbi, duhet urgjentisht pro serbët Josep Borell dhe Miroslav Lajçak, t’i zëvendësojnë me dy figura tjera me moral dhe kredibilitet diplomatik demokratik.

As nga SHBA-të dhe as nga BE-ja nuk kemi dëgjuar që ti vendoset ndonjë kusht Serbisë kriminale në këtë dialog.

SHBA-të dhe BE-ja nuk po arrinë që ta detyrojnë Serbinë kriminle që t’i vendos as sanksione Rusisë krimimnale.

Krimineli Aleksandër Vuçiq më 24 nëntor 2022, pas pritjes që i bëri në Beograd Millorad Dodikut të Republika Sërpska, me arrogancë dhe ironi iu drejtua SHBA-vë, BE-së e NATO-s, duke deklaruar se, “Serbia nuk dëshiron që Kosova të pranohet në OKB. Serbia nuk dshiron ta njeh Kosovën shtet. Serbia nuk dëshiron t’i vë sanksione Rusisë, e tani ju do të na bombardonoi për këtë ?”.

Kjo deklaratë e kriminelit Aleksandër Vuçiq shpërfaq karakterin kriminal hegjemonist të Serbisë, që duhet të kritikohet ashpër dhe të sanksionohet nga SHBA-të, BE-ja dhe NATO.

Në mbledhjen solemne në Tiranë mungoi Rezoluta për dënimin e gjenocidit serb

Hipokrizia e mbedhjes së parlamenteve të Kosovës dhe të Shqipërisë.

Shqipëria dhe Kosova më 27 Nëntor 2022 mbajtën në Tiranë séance të përbashkët solemne të Parlamentit të Kosovës dhe të Parlamentit të Shqipërisë, në prani të kryeparlamentarëve të dy shteteve Glauk Konjufca dhe Lindita Nikolla, në prani të deputetëve dhe në prani të Edi Ramës- Kryeminmistrit të Shqipërisë dhe Albin Kurtit- Kryeministrit të Kosovës.

Kjo mbledhje e përbashkët e dy parlamenteve Shqipëri-Kosovë në Tiranë, do ta kishte bërë mbrekullinë dhe dota kishte arritur efektin mbarëkombëtar shqiptar, por edhe efekt ndwrkombwtar, po qe se do të ishte miratuar Rezoluta e dënimit të gjenocidit të Serbisë në Kosovë në vitet 1998/99.

Kështu siç u mbajt jo mbledhje solemne e dy parlamenteve dëshmoi hipokrizinë e përçarjeve një vjeçare për një takim solemn.

Albin Kurti- Kryeminiostri i Kosovës në fjalën e tij veç tjerash rheksoi se, “ Kosova dhe Shqipëriua duhet të jenë bashkë më shpesh, e jo vetëm në të kremte”.

Edi Rama- Kryemnitri i Shqipërisë, tha se, “Ardhja në këtë ditë nuk mund të mendohet pa Ibrahim Rugovën dhe Hashim Thaçin”.

Edi Rama tradhtari nuk nguroi as edhe në këtë rast solemn ta krahasojë Ibrahin Rugovën-legjendën e demokracië në Kosovë me Hashin Thaçin- që ndodhet prapa grilave në Hagë për tradhti dhe vëllëvrasje për pushtet.

Edi Rama po ta kishte gjenin kombëtar shqiptar duhej përmendte Adem Jasharin-heroin legjendar e e dinjitoz të UÇK-së.

Edi Rama mendjekrisuri çuditërisht “harroi” ta përndën vetëm edhe “vëllaçkon” e tij kriminelin Aleksandër Vuçiq.

Sali Berisha- ish kryeministri i Shqipërisë dhe kiryetari aktual i PD-së, para gazetarëve jashtë parlamentit, deklaroi se, “ Edi Rama është armiku më i madh i shqiptarëve dhe i Kosovës, dhe i fut thika Prishtinës në samite ndërkombëtare dhe bën avokatin e Serbisë, të Rusisë së vogël në Ballkan”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat