Të mos e pranojmë liberalizmin e vizave nëse rrezikohet zhbërja e shtetit të Kosovës

Opinione

Të mos e pranojmë liberalizmin e vizave nëse rrezikohet zhbërja e shtetit të Kosovës

Nga: Xhavit Kryeziu Më: 19 shtator 2023 Në ora: 11:10
Autori Xhavit Kryeziu

Unë nuk i kam besuar ndërkombëtarëve as para disa muajsh kur ata premtuan se liberalizmi i vizave për kosovarët do të jetësohet pas datës 1 Janar 2024.

Më shumë kam pasur bindje se qëllimi i ndërkombëtarëve fillimisht ka qenë për ta ngazëllyer popullin e Kosovës, më pas të dështojë liberalizimi i vizave, e pastaj populli do të mllefosej dhe do ta urrente Kryeministrin Kurti, se gjoja ai paska qenë shkaktar i vetëm për dështimin e serishëm të liberalizimit të vizave. Mirëpo, e gjitha kjo është lojë e fëlliqtë ndërkombëtarëve kundër Kosovës. Mllefi i ndërkombëtarëve është shumë i madh ndaj të pathyeshmit Albin Kurti, pasi ai u ka dalë “arrë e fortë”, të cilën ata as nuk e kanë parashikuar, as nuk po munden ta thyejnë, e as ta kapërdijnë.

Ndërkombëtarët, tashmë të vetëdemaskuar si antikosovarë, dhe proserbë të përbetuar, nuk kanë pritur që Kryeministri Kurti t’u dalë pengesë aq e fortë në rrugën e tyre për realizimin e kërkesave dhe qëllimeve të Serbisë, argatë të të cilës janë bërë ata. Përfundimisht, ndërkombëtarët tani më hapur janë vënë kundër interesave legjitime të shtetit të Kosovës dhe kundër interesave të popullit homogjen shqiptar, i cili përbën prej rreth 95 % të popullsisë së gjithmbarshme të republikës së Kosovës.

Se Albin Kurti është bërë pengesë e pakapërcyeshme e realizmit të qëllimeve serbe në Kosovë, ndërkombëtarët e kanë kuptuar shumë mirë se eliminimi i tij nga skena politike nuk do të mund të arrihet as edhe nëse ata do t’i organizonin zgjedhjet e parakohshme në Kosovë. Përkundrazi, ata e kanë shumë të qartë organizojnë se me përmes zgjedhjeve të reja, pozicioni i tij do të forcohej edhe shumë më shumë. Prandaj, ata bëjnë thonë se “zgjedhjet e reja nuk janë zgjidhje”. Përndryshe, ndërkombëtarët të ishin të sigurt se me zgjedhje të reja do ta rrëzonin Albin Kurtin, ata do t’i bënin ato menjëherë. Mirëpo, e dinë se do të “ngulen thellë”, prandaj heshtin dhe kërkojnë alternative të tjera për ta hequr qafe Kryeministrin Kurti. ’”

Na kujtohet pederasti amerikan, Richard Grenell, me urdhrin e të cilit, në Mars të vitit 2020 (ndonëse e tërë bota ishte në pandeminë e COVID-19), PDK, LDK dhe AAK mbajtën seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, dhe e rrëzuan Qeverinë legjitime Kurti I. Pse e bënë këtë “miqtë” tanë? Sepse Albin Kurti nuk kishte pranuar të bëhej mashë e tyre dhe t’i shiste interesat e Kosovës, siç do t’i shiste më pastaj pasuesi i tij jolegjitim, Avdulla Hoti, i cili për hir të “miqve” tanë, përveç tjerash, do ta pranonte Serbinë të bëhej hisetare e plotë e Liqenit të Ujmanit! E, kur është fjala te Avdulla Hoti, ata që duan ta mbajnë mend, e dinë mirë se ai kishte deklaruar, pak para nisjes për në Washington, se nuk do të nënshkruante asgjë dhe nuk do kthehej nga SHBA-ja pa njohjen e republikës së Kosovës nga Serbia! Se Serbia vërtet e “njohu” Kosovën, është diçka që po shihet.

Sot, edhe pse pederasti Grenell nuk ka më fuqi urdhërdhënësi, jo pse më nuk është në pushtet, por nuk e ka numrin e mjaftueshëm të deputetëve të shitur të Kuvendit të Kosovës, të cilët përsëri do ta zbatonin urdhrin e tij, janë pederastët tjerë, si ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, apo “ndërmjetësuesi” proserb Gabriel Escobar, të cilët po ta kenë mundësinë, edhe ata do ta rrëzonin Albin Kurtin brenda nate njësoj siç bëri Richard Grenell.

Sa i përket opozitës kosovare, urrejtja e tyre ndaj Kryeministrit Kurti është më e madhe se e ndërkombëtare. Duke qenë kështu, ata me një këmbë presin rastin për ta rrëzuar nga pushteti Kryeministrin Kurti, i cili realisht nuk është as antiamerikan, e as antievropian, por është një prokosovar i denjë, i cili po qëndron me gjithë forcën e tij në mbrojtje të të drejtave të popullit Shqiptar dhe ruajtjes së integritetit të plotë territorial të Republikës së Kosovës, një pjesë e të cilit po rrezikon të ndahet dhe aneksohet nga Serbia, pasi kështu duan edhe ndërkombëtarët, por edhe opozita kosovare!

Populli i Kosovës ka pasur dhe ka të drejtë në liberalizimin e vizave, njësoj siç e kanë këtë të drejtë dhe e gëzojnë edhe të gjithë popujt tjerë të Evropës. Mirëpo, politika raciste evropiane i ka bërë dhe vazhdon t’i bëjë padrejtësi të mëdha shqiptarëve të Kosovës, me qëllim që duke ia mbajtur “lakun në fyt”, mund ta detyrojë të pranojë gjithçka që Serbia kërkon në dëm të Kosovës.

Populli i Kosovës duhet ta mbrojë Albin Kurtin. Albin Kurtin duhet ta mbrojë edhe opozita kosovare. Opozita kosovare duhet të kthjellët një herë e mirë, dhe ta pranojë realitetin se Kryeministri Kurti nuk është as kundër opozitës, siç mendojnë ata. Albin Kurti është për popullin dhe shtetin e Kosovës! Kosova është duke i përjetuar ditët më të vështira që nga paslufta e këtej. Liderët shqiptarë duhet të bëhen të një fjale, o sot o kurrë. Që të gjithë duhet t’i dalin krahë popullit Shqiptar, i cili i ka votuar dhe u ka besuar atyre. Nëse është nevoja, duhet ta refuzojmë edhe liberalizimin e vizave, në këmbim shitjes së interesave kombëtare dhe shtetërore. Të mbesim kështu siç jemi, qoftë edhe të izoluar, dhe mos ta falim mundin dhe gjakun e dhjetëra-mijërave bijve dhe bijave më të mira të cilët kanë dhënë jetën për këtë atdhe!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat