Serbia e Millosheviqit mori grushtin e fortë nga shqiptarët dhe bota demokratike

Opinione

Serbia e Millosheviqit mori grushtin e fortë nga shqiptarët dhe bota demokratike

Nga: Skënder Mulliqi Më: 27 shtator 2023 Në ora: 17:31
Skënder Mulliqi

Historia e popujve në ish-Jugosllavi na ka mësuar së serbët janë popull më mëndje të humbur, së janë njerëz të retarduar, të cilët nuk po lirohen nga budallakinat dhe nga poshtërsinat, së ata janë fitues të përhërshem dhe pushtues të përheshem të tokave shqiptare.Leksionin së nuk mund të fitojnë nga shqiptarët e morën në vitin 1999, ku humbën luftën në Kosovë.

Morën leksionin së triumfon e mira ndaj të keqës, se fiton drejtësia historike. Serbia e Millosheviqit mori grushtin e fortë nga shqiptarët dhe bota demokratike , duke u larguar më bisht nën shalë nga Kosova.Shqiptarët luftuan për të fituar lirinë dhe pavarësinë , dhe e arritën këtë .Nese e fituam luftën së bashku më aleatët tanë , duhet ta din mirë çetniku Vuqiq i cili po kërcënon më luftë në veri të vendit, së jo që nuk do të arrinë të pushtojë, Kosovën , por do të detyrohet të ik deri të Pashallëku i Beogradit, ku edhe serbët e kan vendin.Xhelatët e Beogradit, duket së njohin vëtem dajakun mbi kokë.Kan harruar së ka përenduar koha e sundimit të shqiptarëve në tokën e tyre.

Poshtërsitë dhe pandershemeritë e tyre nuk do të pijnë ujë  nese dikur iu ka funksionuar kjo punë.Nese çetniku Vuqiq, ka marr hov, ai do të ndalët dhe atë shumë keq , nese mendon së do të jetë ndryshe .Serbia dhe sërbet nuk po lirohen nga epoka e ërret ku janë katandisur.

Zgjërimi i Serbisë historikisht më territore në kurriz të shqiptarëve ka përfunduar.Vuqiqi po futët në vallët e sadizmit serbomadh. Ai është një gjarpër helmues , të cilit do ti prehet koka në luftën më shqiptarët , të cilën më ngulm po e kërkon.Koka ju pre kryeterroristit Vuqiq , kur ai së bashku më terroristin Radojqiq,Rakiq etj, tentuan më akte terroriste ne veri të ndajnë Kosovën.

U vra një policë I Kosovës, por grupi  terroriste serb dhe Vuqiqi morën leksionin e duhur së nuk ka lojë   më shqiptarët në tokat e tyre stërgjyshore.Me shpalljën e ditën e zisë për terroristet e vrarë , e deshmojë se ai ishte urdhëdhënësi  i ngjarjës tragjike. Dhe, nuk ka asnjë kuptim që bota demokratike të bisedon më një përson të tillë më biografi kriminale.Edhe bisedimet Kosovw -Serbi duhet të ndërpritën deri në atë kohë kur ky shtet te largon nga pushteti terroristet, Vuqiq, Vulin dhe Daciq.

Tjetër.Kur roformohet ky shtet më logjikë mesjatare , dhe kur kërkon falje për gjenocid, dhe e pranon pavarësinë e Kosovës, atëherë mund të flasim edhe për normalizim të marrdhënjeve më këtë shtet fqinj. Kryeministrit të Kosovës,Albin Kurtit iu kan hapur të gjithë mundësitë politike që të kundershton të ulët  më në një tavolinë në Bruksel, më Vuqiqin.

Shqiptarët kan qenë dhe janë popull paqëdashës ,janë popull që kërkojnë paqën , por që nuk i shmangën as luftës, kur është në pyetja mbrotja e Atdheut dhe e kombit. Vuqiqi është dehur nga urrejta patologjike që ka ndaj shqiptarëve. Kjo urrejte po i kthehet  bumerag.Unë e di mirë së shqiptarët dinë të mbrohen nga ata që i sulmojnë …

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat