Serbia në ankth, Spanja drejt njohjes së pavarësisë, java tjetër vendimtare

Opinione

Serbia në ankth, Spanja drejt njohjes së pavarësisë, java tjetër vendimtare

Faton Mehmeti Nga Faton Mehmeti Më 22 qershor 2024 Në ora: 09:35
Foto ilustrim

Greqia, Spanja, Qipro, Rumania dhe Sllovakia janë pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Mirëpo, Spanja do të vihet në testim javën tjetër.

Partia katalunase “Junts per Catalunya” e cila është e përfaqësuar në Parlamentin e Spanjës kanë dërguar një propozim parlamentar në Parlamentin e Spanjës ku i kërkojnë Qeverisë së Spanjës që ta njohë Kosovën si një shtet të pavarur.

Në proopozim thuhet se në përkrahje të përpjekjeve të bëra nga institucionet e Kosovës për të mbrojtur të drejtën për të ekzistuar si shtet i pavarur, shteti spanjoll duhet të heqë dorë nga pozicioni refuzues dhe ta njohë menjëherë Republikën e Kosovës.

Spanja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës pasi e konsideron atë të shpallur njëanshëm dhe në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Një arsye tjetër e fortë e Spanjës për të mos e njohur Kosovën shtet është sepse ata e shohin si skenarin e njëjtë me Katalonian. Pikërisht katalalunasit kërkojnë njohjen e Kosovës, mbase për të hapur rrugë që e njëjta gjë të ndodhi edhe me ata.

Duket e vështirë të kalojë propozimi, kjo edhe do të mund të prish raportet mes partisë së kryeminstrit të Spanjës dhe atyre katalanas që e kanë votuar.

Nëse ndodh qê të kalojë në parlamentin spanjoll njohja e Kosovës do të jetë shumë pozitive, Serbia do të dobësohet e për rrjedhojë edhe diskursi i saj anti Kosovë do të tkurrët në poropagandën e saj kundër njohjës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat