Nadal ia shuan ëndrrën Djokoviqit në “French Open”

Tenis

Nadal ia shuan ëndrrën Djokoviqit në “French Open”

Më: 1 qershor 2022 Në ora: 08:58
Nadal ia shuan ëndrrën Djokoviqit në “French Open”

Ylli i tenisit, Rafael Nadal, ka shënuar fitore tejet të rëndësishme kundër serbit Novak Djokovic, për ta prekur gjysmëfinalen e “French Open”.

Nadal, i cili po synon titullin e tij të 14 të Roland Garros, shënoi fitore me shifrat 6-2 4-6 6-2 7-6, respektivisht 4:0 në sete, kundër kampionit aktual dhe numrit një në botë, Djokovic, në një përballje tejet interesante që zgjati katër orë e 12 minuta.

Serbi e kishte mposhtur Nadalin në gjysmëfinalen e vitit të kaluar dhe ishte i vendosur ta barazonte atë me tituj, gjithsej 21 tituj Grand Slam, pasi iu mohua mundësia për të thyer rekordin vetë në Australi.

Ky ishte takimi i 59 në histori mes të dy tenistëve, ku Djokoviqi kryeson me 30 fitore, krahas 29 sosh sa ka Nadali, por ky i fundit ka më shumë tituj të Grand Slam, dhe tani e ka një tjetër mundësi të artë që të ketë dy tituj më shumë se serbi.

“Një ndeshje tejet e vështirë. Novak jë ndeshje tejet e vështirë. Novak është njëri nga lojtarët më të mirë në histori, dhe të luash kundër tij është gjithmonë një sfidë fantastike. E vetmja mënyrë që të fitosh kundër tij është që të tregosh vetën që nga minuta e parë deri te ajo e fundit. Një natë magjike për mua”, tha Nadal.

Në anën tjetër, Djokoviqi tha se me këtë fitore, Nadali tregoi që është një kampion i madh.

“Ai tregoi pse është një kampion i madh. Qëndroi i fortë që nga fillimi i ndeshjes dhe e përfundoi ndeshjen ashtu siç e filloi”, tha Djokoviqi.

Tani, në gjysmëfinale Nadali do të përballet me Alexander Zverev, i cili së fundmi e eliminoi tinejxherin spanjoll, Carlos Alcaraz.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat