Revolucion në renditjen e meshkujve pas US Open

Tenis

Revolucion në renditjen e meshkujve pas US Open

Më: 13 shtator 2022 Në ora: 12:41
Revolucion në renditjen e meshkujve pas US Open

Grand slam i US Open solli një revolucion në renditjen e tenistëve meshkuj. Në krye ndodhet 19-vjeçari spanjoll Carlos Alcaraz, që bëhet tenisti më i ri në moshë që bëhet “numri 1”. Ai ka zbritur nga froni rusin Daniil Medvedev, që tashmë ndodhet i katërti.

Në podium ndodhen norvegjezi Casper Ruud (i dyti), finalist në US Open si dhe spanjolli tjetër Rafael Nadal (i treti). Humbet një pozicion në renditje serbi Novak Djokovic, tashmë i shtati, pas Zverev e Tsitsipas.

Te femrat, një dominim absolut i polakes Iga Swiatek, që pas triumfit në Nju Jork është shkëputur ndjeshëm nga rivalet. Ajo ka dyfishin e pikëve të vendit të dytë, ku ndodhet tuniziania Ons Jabeur, finaliste e US Open.

Meshkuj, “top-5”

1-Carlos Alcaraz, 6,740 pikë

2-Casper Ruud, 5,850 pikë

3-Rafael Nadal, 5,810 pikë

4-Daniil Medvedev, 5,065 pikë

5-Alexander Zverev, 5,040 pikë

Femra, “top-5”

1-Iga Swiatek, 10,365 pikë

2-Ons Jabeur, 5,090 pikë

3-Anett Kontaveit, 4,300 pikë

4-Paula Badosa, 3,980 pikë

5-Jessica Pegula, 3,501 pikë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat