Tmerri i i VIP-ave/ Vodhi mbi 1 mln paund në mbi 200 banesa, skifteri nga Vlora do paguaj vetëm 1 cent!

Diaspora

Tmerri i i VIP-ave/ Vodhi mbi 1 mln paund në mbi 200 banesa, skifteri nga Vlora do paguaj vetëm 1 cent!

Më: 12 janar 2021 Në ora: 20:04
Asdrit Kapaj

I kthyer në tmerrin e VIP-ave në Britani, një hajdut “mendjehollë” me origjinë shqiptare, i cili kishte në shënjestër shtëpitë e njerëzve të famshëm, u urdhërua nga gjykata të shlyente vetëm 1 £.

Nga raportet e autoriteteve, Asdrit Kapaj u burgos për 14 vjet në 2019 pasi bastisi rreth 200 shtëpi plus.

Raportet sugjeruan se shqiptari Kapaj, një azilkërkues i rremë, bëri rreth 1 milion £ nga veprimtaria 11-vjeçare.

Sidoqoftë, atij iu dha një urdhër konfiskimi 1 £ sepse nuk ka pasuri të disponueshme, duke shkaktuar zemërim midis aktivistëve për parandalimin e krimit.

Kapaj, 44-vjeç nga Vlora, shkoi në vitin 1996 në Britani duke pretenduar në mënyrë të rreme se ishte një azilkërkues kosovar.

I quajtur “Wimbledon Prowler”, ai udhëtoi në Londër nga shtëpia e tij në Mançester për të kryer bastisje nga viti 2008.

Viktimat e tij të famshme përfshinin ish-sulmuesin e Arsenalit Nicolas Anelka, i cili thuhet se e ndoqi atë përtej një kopshti.

Kampioni i tenisit Wimbledon Boris Becker ishte gjithashtu në shënjestër.

Ndërsa drejtonte një dyqan për ushqim të shpejtë, Kapaj u kap më në fund në 2019, por asnjë nga paratë ose mallrat e vjedhura nuk është sekuestruar.

David Spencer, nga Qendra për Parandalimin e Krimit, e quajti vendimin £ 1 “qesharak” dhe një fyerje ndaj viktimave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat