Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani” në Suedi, falënderon nga zemra Kancelaren Angela Merkel

Diaspora

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani” në Suedi, falënderon nga zemra Kancelaren Angela Merkel

Nga: Hysen Ibrahimi Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 09:41
Angela Merkel

E nderuara Lartmadhëria e Juaj, Angela Merkel!

Ju, pas 16 vjetësh të udhëheqjes brilante, me shumë krenari, me dinjitet të jashtëzakonshëm, u përcollët përmes një ceremonie modeste, por shumë domethënëse nën masat COVID-19, që la të kuptohet se”Si duhet ngritur në detyrë, si duhet udhëhequr si lidere dhe si duhet lënë detyrën me krenari, ballëhapur dhe nën duartroktjet e veçanta nga populli i juaj, por edhe nga ne shqiptarët”. Do të mbeteni shembull për liderët e çdo vendi evropian dhe botëror, se pluralizmi i botës së qytetëruarvepron dinjitetshëm duke ditur se secili lider një ditë do të largohet duke lënë gjurmë krenarie.

Ne,  Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë Papa Klementi XI Albani”, Suedi,  e çmojmë deri në maksimum punën e Juaj brilante jo vetëm për Gjermaninë, por për Evropën dhe Botën, për jetësimin e realitetit demokratik në çdo vend, për qartësimin e rrugës demokratike evropiane. Ju, me të drejtëe vlerësuat se shqiptarët e Kosovës meritojnë pavarësinë e tyre dhe duhet mbështetur, duke e njohur zyrtarisht Pavarësinë e Republikës së Kosovës në vitin 2008.

Ndaj, me përkrahjen tuaj dhe popullit gjerman për pavarësinë e Republikës së Kosovës qëndruat pranë dhe në çdo kohë mbështetëtngritjen dhe ndërtimin e institucioneve dhe të ekonomisë së Kosovës.Sidomos me ndërhyrjen e Juaj për mosndarjen   Kosovës, keni depërtuar në historinë tonë të lashtë GJERMANO-SHQIPTARE dhe keni hyrë në zemrat e secilit shqiptar.Për ne janë shumë emocionuese fjalët në Himnin Protestant ku thuhet: “Zot i Shenjtë, Ne Lavdërojmë Emrin Tënd”. Kjo ne shqiptarëve na e kujton ”FORMULËNE  PAGËZIMIT” të 8 nëntorit 1462, të ritualit krishterë të pagëzimit ku shkruan: “Unë po të pagëzoj në emër të Atit, e të Birit e të Shpirtit Shenjt”.

Ndaj, për ne Shoqatën e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi, jeni personalitet që jeni shndërruar dhe do të mbeteni për jetë si Angela Merkel e SHENJTË.

Zoti ju bekoftë, Juve persanalisht, Angela Merkel dhe popullin e dashur Gjerman.

Në emër të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë Papa Klementi XI Albani”, Suedi, Hysen Ibrahimi, Kryetar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat