Arkitekti Hamdi Qorri po e përmbyllë projektin për shtëpinë - muze të shkrimtarit Ymer Elshani

Diaspora

Arkitekti Hamdi Qorri po e përmbyllë projektin për shtëpinë - muze të shkrimtarit Ymer Elshani

Nga: Skënder Karaçica Më: 24 janar 2022 Në ora: 08:39
Projekti i shtëpisë Muze të shkrimtarit Ymer Elshani

​Teuta Y.Elshani është vajza e shkrimtarit për fëmijë që ka mbetur e vetmja nga familja e shkrimtarit Ymer Elshani të masakruar nga forcat ushtarako-policore të Serbisë në masakrën e Paklekut në Drenicë(1999).Ajo qysh nga viti 1999 jeton në Amerikë dhe në këto vite,kishte një ëndërr që shtëpia e shkrimtarit për fëmijë Ymer Elshani në fshatin Karraticë e Poshtme të bëhet muze i historisë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Teuta Y.Elshani, kishte marrë nismën duke i shkruar letër Ministrisë për Kulturë dhe Sport në Prishtinë, që, përmes projekteve kulturore në rrafshet e historisë më rëndësi të veçantë të vëhet në listën e projektit edhe shtëpia e shkrimtarit dhe studiuesit të letërsisë për fëmijë Ymer Elshani.Një kërkesë e kohës për shtëpinë e shkrimtarit muze të bër nga Teuta, mbeti në sirtarët e Ministirsë për Kulturë dhe Sport,më arsyetimin e ekspertëve se ,,nuk i plotëson kushtet,,(sic!).

Për të realizuar ëndrrën e vajzës së shkrimtarit,nismës së Teuta Y.Elshani iu bashkuan nga diaspora shqiptare në Amerikë,duke i thënë se në këtë nismë nuk do të lëmë të vetme dhe deri tash,fondi për shëpinë muze në Karraticë të Poshtme të Drenicës, ka marrë kahjen e duhur dhe shpresojmë se me ndihmat e diasporës shqiptare nëpër botë(Amerikë)si dhe nga qytetarët dhe bizneset në të gjitha trojet etnike në Ballkan,do të bëjnë të mundur që brenda një kohe të hapët dera e shtëpisë muze në truallin e shkrimtarit të masakruar me skenarët e gjenocidit nga regjimi i Serbisë së S.Millosheviq.

Image
Projekti i shtëpisë Muze të shkrimtarit Ymer Elshani

Arkitekti i njohur në Drenicë,Hamdi Qorri,më punë vullnetare është bër krah i nismës për shtëpinë muze të shkrimatrit Ymer Elshani Karraticë të Poshtme,komuna e Drenasit dhe,siç po shihen në fotografitë e punës së tij pamje nga projekti i tij i dizajnuar, tregon se shtëpia muze tashti ka marrë dorë për të shkuar më tej në realizimin e ëndrrës së Teuta Y.Elshani për shtëpinë muze për historinë më të re të Kosovës.

Këshilli Organizativ në Amerikë për nismën:Shtëpia -Muze e shkrimtarit për fëmijë Ymer Elshani,shpreh falenderim për arkitektin e Drenicës,Hamdi Qorri,për punën e tij profesionale dhe vullnetare dhe u bënë thirrje të gjitha organizatave në diasporën shqiptare nëpër botë dhe Amerikë,që të bashkohën në akordimin e ndihmave matriale për të vënë në kujtesën tonë lavdinë e shkrimtarit dhe të familjes së tij në Drenicë,që u bënë përmendore e lirisë dhe pavarësisë së Kosovës.

Image
Projekti i shtëpisë Muze të shkrimtarit Ymer Elshani

Të gjitha organizatat shqiptare të diasporës,individë të vullnetit të mirë,bota e biznesit në Kosovë,Shqipëri dhe në viset e hapësirës etnike në RMV-së mund të jenë në kontakt më vajzën e shkrimtarit Teuta Y.Elshani,që po i prinë Këshillit Organizativ në Amerikë(përmes telefonit dhe facebook)për të përmbyllë më dinjitet nismën për shtëpinë-muze në Drenicë!

Image
Projekti i shtëpisë Muze të shkrimtarit Ymer Elshani
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat