E braktisi e dashura, polici tenton ta fundos duke ngritur denoncime të rreme: Ka vrarë një gangster shqiptar

Diaspora

E braktisi e dashura, polici tenton ta fundos duke ngritur denoncime të rreme: Ka vrarë një gangster shqiptar

Më: 14 maj 2022 Në ora: 21:42
Foto ilustrim

Një oficer policie nga Swansea i Uellsit të jugut është burgosur me tre vite e gjashtë muaj pasi përdori “Crimestoppers” për të akuzuar ish të dashurën e tij për vrasje dhe shpërndarje droge.

Polici Abubakar Masum, 24 vjeç, hodhi akuza të rreme mbi Mia Pitman, 23 vjeç, për një sërë krimesh pas ndarjes së tyre.

Studentja Pitman u arrestua nga policia teksa ishte në punën e saj me kohë të pjesshme në një supermarket. Policia kreu gjithashtu një bastisje të dhomës së saj studentore në kërkim të provave.

Masum filloi të bënte denoncime të pavërteta dhe dashakeqe kundër ish-të dashurës përmes informacioneve anonime që jepte për Crimestoppers.

Zonja Pitman, një studente e kriminalistikës që donte të hynte në forcat e policisë, u akuzua se kishte qëlluar për vdekje një gangster shqiptar, duke fshehur armën në kopshtin e saj.

Në një telefonatë anonime Masum raportoi: ‘Mia Pitman po fsheh një pistoletë në emër të Leon Croucher. Ai është një tregtar i njohur droge i klasit A.’

Thirrja vazhdoi duke thënë se zonja Pitman dhe shoku i saj i punës Croucher ‘planifikuan të qëllonin’ një burrë që dyshohet se u kishte borxh para droge.

Gjykata dëgjoi se një hetim kishte nisur ndaj Masum pasi policia filloi të dyshonte se thirrjet e përsëritura kundër zonjës Pitman ishin ‘të qëllimshme’.

Detektivët e kuptuan se disa nga informacionet e raportuara ishin vënë në dispozicion vetëm për t’u shërbyer oficerëve të policisë së Uellsit të Jugut ose anëtarëve të botës së krimit.

Pasi u arrestua, Masum pranoi se i kishte bërë të gjitha telefonatat, por tha se ato ishin bërë ‘në mirëbesim’ nga postimet reale që ai kishte parë në Snapchat të zonjës Pitman.

Masum, nga Swansea, mohoi dy akuza për shtrembërim të rrjedhës së drejtësisë dhe akses të paautorizuar në një kompjuter policie.

Në gjyqin e tij në mars, Masum, nga Swansea, u shpall fajtor për dy akuzat të cilat mohoi dhe u burgos për gjithsej tre vjet e gjashtë muaj.

Duke e dënuar atë sot në Gjykatën e Cardiff Crown, gjykatësi Michael Fitton i tha: “Ti e kuptove se ishe refuzuar në një farë mënyre nga Mia Pitman dhe ishe kundër saj. Vendimet përfaqësojnë një formë ngacmimi në të cilën ju u hakmorët ndaj saj. Ndikimi mbi të dhe familjen e saj ka bërë që ajo të largohet nga Swansea. Keni bërë diçka të keqe dhe duhet të përballeni.

Përfundimi që kam arritur është se motivimi juaj ishte keqdashje nëpërmjet raporteve të rreme dhe dashakeqe drejtuar Crimestoppers duke e ditur se policia do të duhej të vepronte sipas raporteve të një serioziteti të tillë.

Ju keni përdorur njohuritë tuaja policore për armët dhe drogën për të denoncuar në mënyrë efektive Mia Pitman. Duhet të varni kokën nga turpi – ju i keni bërë dëm të madh reputacionit të policisë.

Duhet të filloni duke njohur atë që keni bërë dhe të flisni me të tjerët për të marrë ndihmë profesionale.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat