Anthony Albanese fiton zgjedhjet në Australi! Kush është kryeministri me origjinë arbëreshe, i rritur në banesat sociale

Diaspora

Anthony Albanese fiton zgjedhjet në Australi! Kush është kryeministri me origjinë arbëreshe, i rritur në banesat sociale

Më: 21 maj 2022 Në ora: 15:28
Anthony Albanese

Anthony Albanese është shpallur fitues i garës elektorale në Australi, duke marrë postin e kryeministërit me Partinë Laburiste. Australia ka zgjedhur qeverinë e parë të saj laburistë në një dekadë.

Anthony Albanese, 59-vjeçari me nofkën “Albo” është rritur në banesa sociale vetëm me nënën, e cila kishte si burim të ardhurash vetëm pensionin e invaliditeti. Albanese shpesh e ka përmendur edukimin e tij si bazë për ecurinë e tij drejt politikës.

Anthony Albanese, tashmë kryeministër i Australisë besonte se babai i tij kishte vdekur para se ai të vinte në jetë, por kur ishte adoleshent mësoi se nëna e tij në fakt kishte mbetur shtatzënë nga një burrë i martuar – i cili ishte ende gjallë dhe jetonte në Europë.

Image
Labor leader Anthony Albanese will become Australia's next prime minister, and his beloved dog Toto its next first pooch

Tre dekada më vonë, ai gjeti të atin, Carlo Albanesen, duke fluturuar për në Itali për ta takuar atë dhe vëllezërit e tij. Kryeministri i ri i Australisë ka origjinë arbëreshe.

Image
As leader, Mr Albanese has tried to appeal to more voters in the centre

Laburistët do të formojnë qeverinë e ardhshme pasi koalicioni Liberal-Nacional nuk ka arritur të fitojë mjaftueshëm vende në parlament. Gjithashtu edhe kundërshtari i tij, Scot Morrison pranoi humbjen ndaj Anthony Albanese. Ai e uroi Albanese-n për suksesin e tij zgjedhor dhe shton: “Kjo ka qenë një kohë e trazirave të mëdha”.

 

Image
Mr Albanese credits his humble beginnings as the foundation for his progressive beliefs

“Është e rëndësishme që kombi ynë të shërohet” nga përçarja, shton ai.

Phil Mercer i BBC-së, i cili ndodhet në vendngjarje, thotë se një turmë prej disa qindra personash, përfshirë ish-kryeministrin John Howard, kishin qëndruar prapa për të dëgjuar fjalimin e Morrison./BBC

Image
Rezultatet
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat