Banda shqiptare i pagoi avokatin për ta nxjerrë nga burgu, i riu kapet sërish me “shtëpi bari”, punonte për të paguar borxhet

Diaspora

Banda shqiptare i pagoi avokatin për ta nxjerrë nga burgu, i riu kapet sërish me “shtëpi bari”, punonte për të paguar borxhet

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 19:35
Foto ilustrim

Një shqiptar ka rënë në prangat e policisë në Angli, pak kohë pasi ishte lënë i lirë nga burgu.

Ai u kap fillimisht duke kultivuar kanabis në një fabrikë në Yorkshire, ndërsa u gjet më vonë në një vend të dytë në Uells pasi u lirua nga një qendër paraburgimi. Vlera e mundshme rrugore e drogës për të cilën ai ishte përgjegjës ishte rreth 200,000 £, shkruajnë mediat angleze.

Petrit Gasi, 32 vjeç, u arrestua nga policia në një fabrikë kanabisi në Maesteg më 6 korrik pasi oficerët hynë në një shtëpi dykatëshe në orën 19:50. Dhoma e ndenjes dhe dy dhomat e gjumit në katin e sipërm ishin shndërruar në dhoma rritjeje kanabisi ndërsa Gasi flinte në një dhomë të vogël.

Në total u sekuestruan 161 bimë kanabisi dhe u gjetën pajisje si ndriçim, ventilatorë dhe ventilim. Një seancë dëgjimore në Gjykatën e Cardiff Croën të mërkurën dëgjoi se rendimenti i vlerësuar i këtyre bimëve ishte midis 4,508 g dhe 30,224 g me një vlerë në rrugë midis 18,000 dhe 70,200 £.

I pandehuri u arrestua dhe u zbulua se ai ishte arrestuar më parë në Doncaster, South Yorkshire, ku kishte punuar si kopshtar në një fabrikë tjetër kanabisi. Ai tha se kishte shkuar në Mbretërinë e Bashkuar nga Shqipëria në mënyrë të paligjshme dhe kishte kaluar kohë me miqtë në Londër përpara se ta sillnin në fabrikë ku i thanë se do të paguhej 300 £ për t’u kujdesur për bimët.

Prokurori Nik Strobl tha se Gasi kishte kaluar një periudhë të gjatë në një qendër paraburgimi pas arrestimit të tij të parë, por lirimi i tij u sigurua nga një avokat i punësuar nga një “bandë shqiptare”. Pas lirimit ai u dërgua në Maesteg për të punuar në një fabrikë tjetër kanabisi për të shlyer borxhin e tij prej 10,000 £.

Gasi, pa vendbanim të caktuar, më vonë u deklarua fajtor për dy akuza për prodhimin e kanabisit. Gjykata dëgjoi se ai kishte pasur sjellje korrekte si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në Shqipëri.

Avokati i mbrojtjes Adam Sharp tha se klienti i tij vepronte si punëtor dhe nuk do të kishte marrë pagesë për shkak të borxhit të tij. Ai mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në Mars 2020 dhe u përfshi në kultivimin e kanabisit për ata që u kishte borxh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat