Zi në qytetin italian, i jepet lamtumira 23-vjeçarit shqiptar. U vra pasi mbrojti një grua nga dhuna

Diaspora

Zi në qytetin italian, i jepet lamtumira 23-vjeçarit shqiptar. U vra pasi mbrojti një grua nga dhuna

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 11:44
Foto ilustrim

Administrata bashkiake Turbigo ka vendosur të shpallë zi në qytet ditën e premte më 23 shtator , ditë në të cilën do të bëhet varrimi i Emanuel Rrokut. I riu shqiptar u  vra të premten e kaluar me armë zjarri në një restorant në qendër teksa tentoi të mbronte një grua të sulmuar nga burri i saj gjatë një feste me alkool.

Siç shpjegon kryebashkiaku Fabrizio Allevi , vendimi i administratës është marrë “për të shprehur afërsinë me familjen dhe miqtë e të riut Emanuel”.

Flamujt e selisë së bashkisë do të jenë në gjysmështizë dhe ftohen të gjithë qytetarët që të jenë me pjesëmarrjen e tyre në zinë e qytetit duke ndërprerë aktivitetet gjatë kremtimit të varrimit, të caktuar nga ora 14.30 deri në orën 15.30 .

“Është një shenjë – vazhdon Allevi – që dëshiron të tregojë afërsinë e të gjithë komunitetit Turbigese me dhimbjen e familjes për një humbje kaq tragjike dhe të padrejtë ”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat