Pesë derbi më të mëdhenj

Futboll

Pesë derbi më të mëdhenj

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 12:23
Pesë derbi më të mëdhenj

E diel e sotme duket se është e rezervuar për derbit klasike në kampionatet evropiane.

Në Spanjë, Barcelona dhe Real Madridi do të zhvillojnë ‘El Classicon’ e radhës, duke filluar nga ora 16:15.

Kjo mund të jetë një ‘El Classico’ më e zbehtë për dallim nga të kaluarat, pasi pas Ronaldos, më nuk do të jenë prezent as Leo Messi e Sergio Ramos që shpeshherë kanë prodhuar një rivalitet tejet të ashpër në fushën e lojës. Dy rivalët Messi e Ramos u transferuarn tek gjiganti francez, PSG, duke u bërë kështu bashkëlojtarë tek ekipi francez.

Në Angli, derbi është padyshim ai mes Man. Junajted dhe Liverpulit, i cili konsiderohet derbi më i madh në ishull. Dy skuadrat kanë prodhuar gjithmonë rivalitete nga më të ndryshmet. Kjo ndeshje fillon nga ora 17:30 dhe do të zhvillohet në “Teatrin e Ëndrrave”, në qytetin e Mançesterit.

Në Itali do të luhet ‘Derby d’Italia’ mes Interit dhe Juventusit duke filluar nga ora 20:45. “Derby d’Italia” është emri i derbit të futbollit ndërmjet Interit të Milanos dhe Juventusit të Torinos. Termi u krijua në vitin 1967 nga gazetari sportiv italian Xhiani Brera.

Në Francë do të zhvillohet derbi i cili konsiderohet më i madhi në kampionatin e Ligue 1, mes Marsejës dhe PSZH-së i cili njihet si derbi ‘Le Classique’, që fillon nga ora 21:00.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat