Sherri për penalltinë

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 20:28

Nuk kanë fund polemikat ndërmjet Interit dhe Juventusit mbi penalltinë e akorduar në minutat e fundit që ia hoqi fitoren nga duart ekipit zikaltër. Përpos këtyre deklaratave në pro dhe kundër, një lëvizje e fundit është mësuar.

Avokati italian Erich Grimaldi ka kërkuar që Federata italiane t'i vërë në dispozicion regjistrimet audio të dhomës VAR nga përballja e Interit me Juventusin të dielën në mbrëmje.

Kjo sipas gazetës italiane Gonfialarete, të cilët raportojnë se avokati ka bërë kërkesën për të vëzhguar vendimmarrjen rreth penalltisë së dhënë për bardhezinjtë në fund të ndeshjes dhe për të siguruar që asnjë përfshirje nga klubi nuk ka ardhur për të ndikuar në vendim.

Media italiane bën të ditur se jo vetëm për këtë ndeshje, por avokati ka kërkuar që të marrë audion e videon e VAR edhe për ndeshjen me Juventusit dhe Romës, ku arbitri ndali lojën e akordoi penallti për Romën, duke mos e quajtur golin që shënua.

Sfondi - Në Juve-Roma më 17 tetor të kaluar, në minutën e 41-të të pjesës së parë, Giallorossi Mkhitaryan vodhi topin nga mbrojtësi i Juventus Chiellini në zonë, duke i pasuaar Abrahamin dhe, në të njëjtën kohë, u rrëzua nga Juventusi, nga. portieri Szczesny.

Orsato ka fishkëllyer penalltinë, ndërsa Abraham shënoi, duke caktuar një penallti e cila më pas u humb nga Roma. Rregullorja parashikon, në udhëzuesin praktik, se “arbitri duhet të lërë lojën të vazhdojë në prani të një shkeljeje, në raste të dukshme në të cilat ai beson se ndërprerja e saj do t'i jepte avantazh skuadrës që ka kryer faullin.

Nëse avantazhi i pretenduar nuk materializohet menjëherë (brenda 1-2 sekondave), gjyqtari do të ndalojë lojën dhe do të ndëshkojë faullin fillestar. Pavarësisht nëse ai e ndërpret lojën apo jo, arbitri, nëse është e nevojshme, do të duhet të marrë çdo sanksion disiplinor të rastit”.

Rregulli 12 në faqen 93 thotë gjithashtu: "Përparësia nuk duhet të zbatohet në situata që përfshijnë një lojë të rëndë të keqe, sjellje të dhunshme të lojës ose një shkelje që përfshin një kujdes të dytë, përveç nëse ka një mundësi të qartë për të shënuar një gol".

Në Inter-Juventus dje, më 24 tetor, megjithatë, në minutën e 41 të pjesës së dytë, këmba e djathtë e Nerazzurrëve Dumfries kryqëzoi këmbën e majtë të lojtarit të Juventusit, Alex Sandro dhe arbitri, Mariani, duke bërë gjeste gjithëpërfshirëse me krahët e tij, ftoi. lojtarët të vazhdojnë aksionin, duke i bërë të qartë se kanë parë dhe vlerësuar pozicionin e këmbës së prekur pa pasur nevojë për dënim. Var (Udhëzues), në atë pikë, megjithëse nuk parashikohej nga rregullorja, tërhoqi vëmendjen e Marianit me shqyrtimin në terren, duke nënkuptuar gabimin e qartë dhe të dukshëm.

Protokolli, lidhur me këtë, saktëson se, “në rast se arbitri e sheh kontaktin dhe e gjykon të mos ndëshkohet me goditje dënimi, nuk mund të ndërhyjë protokolli VAR. Kjo ndodh sepse shtrirja e një kontakti (dhe jo nëse kjo ka ndodhur apo jo) bie në zonën e hapsirës.

Prandaj njeriu i përmbahet gjykimit të fushës. Meqenëse forca ose shtrirja e kontaktit është e diskutueshme, ai nuk mund të jetë pjesë e një koncepti të gabimit të qartë dhe të dukshëm. Salla e operacioneve nuk mund ta paraqesë çështjen për shqyrtim nga arbitri”.