Barcelona lufton edhe kundër kohës

Futboll

Barcelona lufton edhe kundër kohës

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 15:30
Barcelona lufton edhe kundër kohës

Barcelona po punon me shpejtësi të plotë për të aktivizuar levën e saj të parë ekonomike, që do t’i lejojë ta mbyllë vitin financiar 2021-2022 pa humbje. Një objektiv themelor për të siguruar që miratimi i drejtorëve të mos rrezikohet dhe si klub të ndalojnë humbjet për të tretin vit radhazi. Kjo është e rëndësishme, sepse lehtëson presionin e “Fair Play Financiar” mbi blaugrana-t.

Aktualisht, Joan Laporta dhe Eduard Romeu po negociojnë me fonde të ndryshme investimi transferimin e 10% të të drejtave televizive për një periudhë 25-vjeçare. Kjo është oferta që është propozuar dhe po negociohet paralelisht me fondet në fjalë. Kjo do të nënkuptonte rreth 200 milionë euro që do të hynin në klub dhe do të lejonin mbylljen e bilancit me një fitim të vogël.

Klubi i kërkoi pak ditë më parë Asamblesë së Delegatëve leje për të negociuar transferimin e këtyre të drejtave televizive me maksimumin 25%. Për momentin, klubi mendon të nxjerrë vetëm 10% të të drejtave të përmendura në treg. Angazhimi i arritur nga direktiva është se çdo këst prej 10% do të thotë rreth 200 milionë euro. Prandaj, maksimumi që mund të arrihej në këtë kapitull ishte 500 milionë.

Për momentin Barcelona është kufizuar në shitjen e 10% të të drejtave televizive, që përfaqëson 16.6 milionë euro në vit. Është shumë e rëndësishme që klubi t’i japë dritën jeshile këtij operacioni sa më shpejt, nëse do të ndikojë në bilanc, pasi afati mbyllet për një javë. Megjithëse Bordi beson ta bëjë atë efektiv, nëse nuk do të jetë kështu, klubi mund të kërkonte një formulë tjetër financimi për të balancuar llogaritë.

Leva tjetër që po negociohet, por që nuk do të hyjë në fuqi përpara datës 30 qershor, është shitja e 49% të BLM. Kjo do të jetë shumë e rëndësishme për të zbutur presionin e “Fair Play Financiar” dhe afati i fundit do të jetë 31 korriku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat