Spektakël në Tetovë, Struga Trim Lum kampion i ri, Shkëndija në lot

Futboll

Spektakël në Tetovë, Struga Trim Lum kampion i ri, Shkëndija në lot

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 12 maj 2024 Në ora: 18:57
Pamje nga ndeshja

Struga Trim Lum është kampion i ri i Maqedonisë së Veriut në futboll.

Është titulli i dytë në histori për klubin shqiptar.

Spektakël në Tetovë, Shkëndija në lot duke e humbur titullin para shikuesve të vet “Ballistët”.

Mbi 10 mijë shikues sot krijuan atmosferë të zjarrtë e që besa vendasve u duartrokitën Ibraimi dhe Radeski, ish lojtarëve të Shkëndijes. 

Struga Trim Lum ngadhënjeu me rezultat 2:0 ndaj Shkëndijes, në derbin e madh e të javës së 32-të dhe vendimtar për titullin e kampionit. 

Struga Trim Lum është në epërsi me 0:1 nda Shkëndijes së Tetovës, në derbin e madh e për titull të javës së 32-të të elitës së futbollit në Maqedoni të Veriut.

Shkëndija pati mundësi ideale në minutën e 4-të përmes Krasniqit por nuk realizuan.  

Besart Ibraimi ka pas rast ideal në minutën e 13-të por portieri i Shkëndies Taleski e ka shpëtuar portën.

Në minutën e 38-të, Endrit Krasniqi nga afërsia nuk shënoi, portieri i Strugës Kjoshevski me këmbë e shpëtoi portën.

Kur nuk shënon edhe pëson, është një rregullt i pashkruar në futbolll, 

Besart Ibraimi nga rreth 20 metra shënoi eurogol e në këndin e majtë, 0:1 në minutën e 43-të. 

Shkëndija pati tri raste ideal në pjesën e parë por portieri i Strugës në nivelin e lartë të detyrës.

Në minutën e 48-të, futbollisti Bruno Dita nuk reagoi si duhet dhe topi shkoi deri të Radeski i vetmuar, i cili  nga 12-13 metra me

gjuajtje të fortë e përtokë shënoi në këndin e poshtëm të majtë, për 0:2.  

Ky i top i gjatë u pasua nga Zguro dhe Radeski me mjeshtri e finalizoi në gol.

Bunjamin Shabani i Struga Trim Lum, nga rreth 11 metra shpërdori rast ideal, në vend që të shënoi por gjuajti plogësht e drejt në duart e portierit Taleski në minutën e 55-të.

Struga me fat në minutën e 58-të, Dita goditi me kokë por traversa ia mohoi golin.

Struga Trim Lum është në krye me 64 pikë, pasojnë Shkëndija me 61 dhe Shkupi ka 59 sosh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat