Finale dramatike, fitore e ngushtë e Istogut

Hendboll

Finale dramatike, fitore e ngushtë e Istogut

Nga: K. G. Më: 30 prill 2022 Në ora: 22:14
Finale dramatike, fitore e ngushtë e Istogut

Istogu ka shënuar fitore në duelin e parë të finales së play-off-it të Superligës së Kosovës në hendboll.

Vashat e Istogut shënuan fitore me rezultat 32:31 (16:14) ndaj Ferizajt.

Në palestrën e Istogut, atmosferë e bukur, rreth 1500 shikues, krijuan një atmosferë të bukur, në anën tjetër ndeshje dramatike deri në pikën e fundit.

Ferizaj udhëhoqi me 4:6 por me pas Istogu këndellet barazon e udhëheq, duke shkuar në pushim me dy gola (16:14).

Pjesa e dytë dramatike deri në fund, Ferizaj pati mundësi të barazojë por dështuan.

Natalia Milatoviq udhëhoqi Istogun me 9 gola. 8 herë realizoi Esma Muratoviq, ndërsa Dayane Da Rocha i realizoi 8 penallti. 6 gola i shënoi Anja Bojaniq e një Adelina Berisha.

Te Ferizaj, 10 gola i shënoi braziliania Ligia Da Silva. Braziliania tjetër, Ana Luisa Chaves shënoi 7 gola dhe u shqua me organizim të lojës.

Albulena Basha e Larissa Da Silva shënuan nga 4 gola. 3 i shënoi Meri Koneski, ndërsa nga një e shtuan Mirjeta Dinolli e Albulena Kelmendi.

Istogu shënon fitoren e parë, bën hapin e parë drejt titullit. Trajneri i Istogut, Faruk Shala, fiton përballjen ndaj homologut të tij, Granit Sahiti.

Istogu udhëheq në seri të fitoreve me 1:0. Skuadra me dy të fituara apo me një fitore e një barazim shpallet kampione.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat