Kupa e Kosovës me histori të lavdishme

Hendboll

Kupa e Kosovës me histori të lavdishme

Më: 13 maj 2022 Në ora: 11:05
Kupa e Kosovës me histori të lavdishme

Besa Famgas, Prishtina, Kastrioti e Deçani janë skuadrat që kanë mbetur në garë për Kupën e Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të meshkujve.

Ndeshjet gjysmëfinale, Deçani – Kastrioti (18:00), Prishtina – Besa Famgas (20:00), zhvillohen të shtunën në palestrën “Bill Clinton” në Ferizaj.

Te të gjitha këto skuadra janë të vetëdijshëm për historinë e lavdishme që ka gara për Kupën e Kosovës. Është garë me traditë të gjatë e të pasur. Luhet që nga fillimi i viteve 70-ta.

Besa Famgas ka fituar në dy vitet e kaluara, kurse në vitin 2019, fitues ishte Kastrioti i Ferizajt. Kastrioti kishte ndalur serinë e Besës të nisur në vitin 2014.

Në vitin 2013 fituese e Kupës ishte Prishtina, ndërsa në vitet 2010, 2011 e 2012 Kupës iu gëzua Besa Famiglia (tani Besa Famgas).

Fituesit e Kupës

2020/21 Besa Famgas

2019/20  Besa Famgas              

2018/19 Kastrioti

2017/18  Besa Famgas

2016/17  Besa Famiglia

2015/16  Besa Famiglia

2014/15 Besa Famiglia             

2013/14 Besa Famiglia             

2012/13  Prishtina             

2011/12 Besa Famiglia             

2010/11 Besa Famiglia             

2009/10  Besa Famiglia             

2008/09 Kastrioti             

2007/08  Prishtina             

2006/07 Kastrioti             

2005/06 Kastrioti             

2004/05  BESA                           

2003/04  Kastrioti

2002/03 BESA             

2001/02  Trepça             

2000/01 Prishtina

1999/00  Prizreni

1998/99 (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)

1997/98  (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)

1996/97 Vëllaznimi

1995/96  BESA             

1994/95 Llapi             

1993/94 Trepça             

1992/93 Prishtina

1991/92 Kastrioti

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat