Spanja fiton medaljen e bronztë 

Hendboll

Spanja fiton medaljen e bronztë 

Nga: K. Goca Më: 29 janar 2023 Në ora: 20:22
Spanja

Spanja është fitues i medaljes së bronztë në Kampionatin Botëror në hendboll. 

Ashtu si 11 vite më parë, hendbollistet e Spanjës triumfuan ndaj Suedisë në luftë për medalje të bronztë.

Spanjollët fituan me rezultat 39:36 ndaj Suedisë në “Tele2 Arena” dhe fituan medaljen e pestë në Kampionatet Botërore.

Ky është medalja e tretë e tyre e bronztë, e dyta radhazi dhe kanë edhe dy medalje të arta.

Pas një loje të barabartë, Suedia e mbylli shkëlqyeshëm pjesën e parë, pas së cilës kishte katër gola epërsi (22:18).

Në pjesën e dytë, mbrojtjet e portierëve erdhën në shprehje, ndërsa suedezët bëheshin gjithnjë e më të lodhur dhe pa zgjidhje në mungesë të dëmtuarit Jim Gotfridsson.

Spanja e ktheu atë në orën 24:23 dhe ka vazhduar epërsinë.

Adrian Figueras Trejo shënoi nëntë gola, Alex Duyshebaev shtoi shtatë, Joan Caneljas dhe Angel Fernandes nga pesë gola.

Për suedezët, Hampus Vane realizoi nëntë gola.

Në finale, në orën 21:00, takohen Franca dhe Danimarka.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat