Reshjet e borës, Policia apel për kujdes gjatë vozitjes

Lajme

Reshjet e borës, Policia apel për kujdes gjatë vozitjes

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 11:34
Foto ilustrim

Policia e Kosovës ka apeluar ngasësit e automjeteve që të kenë kujdes gjatë vozitjes, tashmë kur kanë filluar reshjet e borës në vend.

Policia e Kosovë në një postim në Facebook bën të ditura se sa i nevojitet automjeteve të ndalen rrugët janë të mbuluar me borë, ngrica.

Lexoni të plotë njoftimin e Policisë:

“APEL – kujdes gjatë ngasjes së automjetit në mot të ndryshëm

Distanca e ndaljes së automjetit i cili lëviz me shpejtësi 50km/h në varësi të kushteve klimatike

Kur ju lëvizni me mjetin tuaj me shpejtësinë prej 50 km/h!

Sa duhet të jetë distanca në mes të automjeteve ose sa sekonda duhet të jesh larg automjetit që ke për para?

Automjeti i cili lëviz në rrugë të terur i nevojitet më shumë se 35 metra apo më shumë se 2.5 sec për t’u ndalur!

Automjeti i cili lëviz në rrugë të lagur i nevojitet më shumë se 40 metra apo më shumë se 2.9 sec për t’u ndalur!

Automjeti i cili lëviz në rrugë të mbuluar me borë i nevojitet më shumë se 55 metra apo më shumë se 3.7 sec për t’u ndalur!

Automjeti i cili lëviz në rrugë me ngrica i nevojitet më shumë se 87 metra apo më shumë se 6.3 sec për t’u ndalur!”.

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat