Ekonomia politike ndërkombëtare në betejë midis humbëseve dhe fitueseve të shkëmbimit ekonomik global!

Opinione

Ekonomia politike ndërkombëtare në betejë midis humbëseve dhe fitueseve të shkëmbimit ekonomik global!

Nga: Njazi Halili Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 14:18
Autori

Cili është objekti i studimit të Eknomisë politike ndërkombëtare apo Ekonomisë politike globale.  Ekonomia politike ndërkombëtare ( IPE ), e njohur gjithashtu si ekonomia politike globale ( GPE ), është studimi se si politika formon ekonominë globale dhe se si ekonomia globale i jep formë politikës .  Është një nënfushë e ekonomisë , shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare . Një fokus kryesor në IPE është në pasojat shpërndarëse të shkëmbimit ekonomik global. Ai është përshkruar si studimi i "betejës politike midis fituesve dhe humbësve të shkëmbimit ekonomik global".

Fushat e çështjeve thelbësore të ekonomisë globale shpesh ndahen në katër fusha të gjera: 1. Tregtia ndërkombëtare, 2. Sistemi monetar ndërkombëtar, 3. Korporatat shumëkombëshe dhe 4. Zhvillimi ekonomik.  Studiuesit e IPE janë në qendër të debatit dhe kërkimit rreth globalizimit, tregtisë ndërkombëtare, financave ndërkombëtare, krizave financiare, mikroekonomisë , makroekonomisë , zhvillimit ekonomik, tregjeve globale, rrezikut politik, bashkëpunimit shumë-shtetëror në zgjidhjen e problemeve ekonomike ndërkufitare, dhe balancën strukturore të pushtetit ndërmjet  shteteve dhe institucioneve.

Në përpjekje për të kuptuar politikat e jashtme ekonomike të shteteve, studiuesit e IPE-së priren të përqendrohen në interesat dhe preferencat e aktorëve përkatës, si dhe në mënyrat në të cilat institucionet politike grumbullojnë, pajtojnë ose transformojnë këto interesa në politika. Preferencat e aktorëve mund të jenë rezultat i interesave materiale ose ideve për atë që është e dëshirueshme.

Thomas Oatley e përkufizon Ekonomia politike ndërkombëtare (IPE)  si studimin e "betejës politike midis fituesve dhe humbësve të shkëmbimit ekonomik global". Benjamin Cohen e përshkruan atë si studimin e "ndërlidhjes komplekse të veprimtarisë ekonomike dhe politike në nivelin e çështjeve ndërkombëtare". Helen Milner e përkufizon IPE si "ndërveprimin e variablave ekonomikë dhe politikë në sistemin ndërkombëtar."
Fushat e çështjeve thelbësore të ekonomisë globale shpesh ndahen në katër fusha të gjera: 1. Tregtia ndërkombëtare, 2. Sistemi monetar ndërkombëtar, 3. Korporatat shumëkombëshe dhe 4. Zhvillimi ekonomik.  Kornizat IPE janë përdorur gjithashtu për të studiuar migrimin.

Thomas Oatley e përkufizon IPE si studimin e "betejës politike midis fituesve dhe humbësve të shkëmbimit ekonomik global".  Benjamin Cohen e përshkruan atë si studimin e "ndërlidhjes komplekse të veprimtarisë ekonomike dhe politike në nivelin e çështjeve ndërkombëtare". Helen Milner e përkufizon IPE si "ndërveprimin e variablave ekonomikë dhe politikë në sistemin ndërkombëtar."
Fushat e çështjeve thelbësore të ekonomisë globale shpesh ndahen në katër fusha të gjera: Tregtia ndërkombëtare, Sistemi monetar ndërkombëtar, Korporatat shumëkombëshe dhe  Zhvillimi ekonomik.  Kornizat IPE janë përdorur gjithashtu për të studiuar migrimin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat