Pakica bullgare në RMV-së hyri në Kushtetutë me kodin shtetformues...!

Opinione

Pakica bullgare në RMV-së hyri në Kushtetutë me kodin shtetformues...!

Nga: Skënder Karaçica Më: 26 janar 2022 Në ora: 06:22
Skënder Karaçica

Loja politike Shkup-Sofje,sot mori fund me rastin e marrëveshjes në mes të dy kryeministrave(Sofje),që,në përmasën e shtetit multietnik të RMV-së pakica bullgare u avancua me aktin më të lartë juridik të Kushtetutës në kodin shtetformues!

Ndërkaq,populli i dytë shumicë shqiptarët në hapësirën etnike mbetën në shkallën e ligjeve kushtetuese si pakicë kombëtare qysh nga vitet e pas Luftë së Dytë Botërore(1945)e deri më sot,kur më bekimin e Jugosllavisë u bë konstituimi i Republikës së Maqedonisë,njëra nga njësitë e saj të Kushtetutës e barabartë më  popujt dhe republikat tjera dhe, si peshojë e ballancimit të çështjes shqiptare në Ballkan.

Pakica bullgare hyri në Kushtetutën e RMV-së më shenjën e ligjeve si popull shtetformues,ndërsa populli shqiptar në hapësirën etnike mbeti po në statusin e pakicës kombëtare më një të ardhme të brishtë dhe pa përspektivë.

Ndonëse përditë po zbrazën fshatrat shqiptare nga të rinjët për të kërkuar një jetë më të mirë në vendet e Evropës dhe në botë.

Pse po heshtë klasa politike shqiptare në RVM-së...?!

Çikago,25 janar 2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat