Për protestuesit maqedonas më shumë ka ndikim Vuçiqi sesa Pendarovski

Opinione

Për protestuesit maqedonas më shumë ka ndikim Vuçiqi sesa Pendarovski

Nga: Sulejman Mehazi Më: 7 korrik 2022 Në ora: 13:50
Sulejman Mehazi

Protestat e maqedonasve e kanë kuptimin e putinizmit, ata psikikisht, brendësisht e shpirtërisht janë me Rusinë e jo me BE-në e SHBA-në, propozimi francez, mediakisht jashtësisht e publikisht është shkaku i protestave, ama qëllimi brendësor shpirtëror i protestuesve maqedonas është përkrahja e Rusisë së Putinit dhe Serbisë së Vuçiqit.

Mllefi i protestuesve ndaj shqiptarëve është edhe kundër BE-së, SHBA-së, kurse qëllimi finali tyre është sllavizmi ruso-serbe ortodokse.

Qartë e shkurt, fyerjet ndaj shqiptarëve janë fyerje ndaj BE-së, në emër të shqiptarëve urrehen edhe shtetet e fuqishme perëndimore.

Te maqedonasit më shumë ndikon presidenti i Serbisë, Vuçiqi, sesa presidenti i RMV-së, Pendarovski, po qe se Aleksandar Vuçiqi ju thotë maqedonasve që të ndalin protestat e të përkrahin propozimin francez, protestuesit maqedonas në vend do pajtohen e qetësohen para presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Kjo tregon se shumica e maqedonasve janë serbë, dhe vetë presidenti i Serbisë deklaroi, se nuk ka popull më të afër me serbët sesa maqedonasit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat