Hashimin dhe Isën ka me i mallku historia për Asociacionin-“Republikën serbe në Kosovë”

Opinione

Hashimin dhe Isën ka me i mallku historia për Asociacionin-“Republikën serbe në Kosovë”

Faton Mehmeti Nga Faton Mehmeti Më 30 janar 2023 Në ora: 20:13
Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi

Asociacioni është rreziku më i madh për të tashmën dhe të ardhmen e vendit tonë, për krijimin e tij, Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje në vitin 2013, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, që zhvillohej në Bruksel.

Nënshkruesit e saj, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa gënjyen hapur " se është në përputhje me Kushtetuën e Kosovë", e doli se nuk ishte, Kushtetuesja i demantoi .Thanë se nuk është sistem në vete, po del të jetë, pasi Asociacioni parashihet t’i ketë simbolet e veta zyrtare, duke përfshirë stemën dhe flamurin, të cilat do të dizajnohen nga Bordi i Asociacionit. Diçka që i përket edhe stema, flamuri, s’mund të jetë asgjë tjetër veç se sistem paralel. Njësoj si ne në vitet e 90' kur krijuam insitucionet tona duke mos e njohur shtetin serb. Për t'u kompletuar shteti paralel, veçojmë neni 6, parasheh që Asociacioni të ketë: Kuvendin e Asociacionit, kryetarin e Asociacionit, nënkryetarin e Asociacionit, këshillin e Asociacionit dhe bordin e Asociacionit.

E Isa dhe Hashimi gënjenin ditë e natë se është veç një OJQ. Po ku negocion Brukseli marrëveshje të tipit të OJQ-ve, shaka të lodhta janë këto. Me këtë nënshkrim fillon rrënimi përfundimtar i Kosovës, i gjithë asaj që ishte arritur deri në atë kohë. Me asociacionin formohet Republika Serbe, kjo s’ka dyshim, serbët si askush në botë kanë të drejta, s'janë të kënaqur e s'do të jenë as me Asociacionin.

Është gënjeshtër se në fillim SHBA e kanë kërkuar Asociacionin, vet ambasadori Hovenier e ka thënë "fjala e fundit u takon insitucioneve të Kosovës", tek tani qëndrimi amerikan është i prerë. Gjithsesi, nuk guxon me ndodh krijimi i tij, jo me formatin ekzistues, një format tjetër dhe të jetë një përfaqësues amerikan si administrator i saj. E ata që nënshkruan, me apo pa dije se po e fundosin shtetin, historia do t'i mallkojë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat